Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Összefoglaló a tesztírásról

Mottó: „Ha nem akarod, hogy kitudódjon, inkább meg se tedd.” (kínai mondás)

Az előzőekben részletesen írtam a felkészülésről és magáról a tesztírásról, most azonban összefoglalom azokat a tényezőket, amelyek szem előtt tartásával nagyobb eséllyel lesz pozitív élmény a tesztírás. Mint ahogyan az interjún, itt is fontos minden apró részlet, és számíts is rá, hogy a kiválasztást lefolytató szakemberek oda is figyelnek ezekre a részletekre. Vésd az eszedbe: a kiválasztási folyamat kellős közepén vagy, folyamatosan zajlik az értékelésed.

  • Nagyon fontos, hogy tudd: a tesztírásra ugyanolyan felkészülten kell érkezned, mint az interjúra. A felkészültségedet nem csak „fejben” értem, hanem külsőségekben is. Mivel ismételten munkahelyi környezetbe érkezel, ilyenkor is legyen szolidan elegáns a megjelenésed. Ügyelj arra, hogy a tollad, táskád, mappád (és minden egyéb felszerelésed) már ne egy diákot juttasson a tesztírást koordináló szakember eszébe, hanem egy potenciális munkatársat lásson benned. A megjelenésed alapján is.  

 

  • Korábban is említettem, de még egyszer hangsúlyozom: ha elkésel, előfordulhat, hogy számodra véget ér a kiválasztási folyamat. Érkezz legalább 15, de inkább 20 perccel hamarabb a tesztírás színhelyére. Ha elkéstél, valószínű, hogy nem lesz lehetőséged bekapcsolódni a tesztírásba, hiszen többnyire szigorú időmérés lesz, majdnem minden tesztnek az időkorlát adja a lényegét. Ne zavard meg a tesztírás folyamatát, ekkor már ki kell várnod, amíg újra van lehetőséged a HR-essel egyeztetni a továbbiakról. Ha szerencséd van, tud másik időpontot adni, én mégis azt javaslom, hogy ne kockáztass, tegyél meg mindent azért, hogy időben odaérj.
  • Fáradtan, éhesen, másnaposan, betegen tesztet írni büntetés. Neked is, a HR-esnek is felesleges időtöltés. Készülj a tesztírásra az előző napok kiegyensúlyozottságával is, tiszteld magad és a HR-est annyira, hogy komolyan veszed ezt a megmérettetést. Is.
  • Légy laza, nyugtasd le magad. Gyakorlott vizsgázó vagy, bizonyára megvan már az eszköztárad arra, hogy miként tudod lecsillapítani az izgalmadat. Nagy a tét, de most a legjobbat kell kihoznod magadból, próbálj nyugodtan nekilátni a feladatnak.
  • Legyen nálad innivaló és mondjuk egy csoki. Sokat segít a teljesítményed növelésén, ha a fizikai szükségleteid nem terelik el a figyelmedet a szellemi munkáról. (Kolbászos szendvicset ne vigyél, egyrészt nem annyira „környezetbarát”, másrészt úgy sem lesz időd megenni.)
  • Előzőleg már tájékozódtál, tudod, hogy milyen eszközökre lesz szükséged a tesztíráshoz. Ezek feltétlenül legyenek nálad, még indulás előtt ellenőrizd. Nagy a valószínűsége, hogy a HR-es is tud biztosítani pl. számológépet, de jobban veszi ki magát, ha a tesztírás nem azzal kezdődik, hogy lázasan kotorászol a táskádban és idegesen kipakolod annak tartalmát, majd mégis kérsz egyet, mert otthon hagytad. Ne feledd, minden mozzanat egy plusz információ rólad.
  • A tesztírás előtt minden útmutatást elmondanak, ami fontos ahhoz, hogy jól értsd a feladatot, hogy tudd, mi fog zajlani az elkövetkező órákban. Légy nyitott, és figyelj oda. Mindenre. Mert minden szónak jelentősége van, ne maradj le semmiről. Ha azt kérik, hogy a kiosztott füzetet még ne nyisd ki, akkor ne nyisd ki. Még a borítóját se. Ha nem követed az utasításokat, akár ki is küldhetnek a teremből. De az a minimum, hogy megjegyeznek. És nem feltétlenül piros ponttal a neved mellett.
  • Ha nem világos valami, pontosító kérdésed van, mindenképp tisztázd. Az elején van lehetőséged kérdezni, de amint elindult a stopper, már nem zavarhatod meg a tesztírás menetét.
  • Ne használj más eszközt, mint amit megengedtek és még akkor se nézz a melletted ülő tesztmegoldására, ha nagyon elakadtál. Ez itt nem egy felsőoktatási intézmény, ahol egy vizsga a tét (amit később megismételhetsz). Lehet, hogy hozzá sem jutsz a megfejtéshez, viszont egészen biztosan likvidálod magad a kiválasztási folyamatból.
  • A tesztek többségénél – főként az időkorlát miatt -, de a számítógépes feladatmegoldásoknál szinte biztos, hogy nem lesz alkalmad visszatérni a meg nem válaszolt kérdésekre. Ha kihagysz valamit vagy válaszadás nélkül továbbmész, nagyon valószínű, hogy a hibapontjaidat gyarapítod. Így azt javaslom, hogy inkább gondold végig hosszabban, és legyen kevesebb, de jó válaszod. Elmondok egy titkot: a képességmérő tesztek többségénél nem csak azt vizsgálják, hogy mondjuk egy 50 feladatból álló kérdéssorra hány jó válaszod érkezett, hanem azt is, hogy a megválaszoltakból mennyi lett jó. Tehát nem mindegy, hogy 50-ből végigértél az 50 kérdésen és elértél 20 pontot (tehát gyors voltál, de sok hibát vétettél), vagy 50-ből mindössze 20-at csináltál meg, de mindet hibátlanul (vagyis lassabb vagy, de nagyon precíz és okos). Többek között ez a fő különbség a felsőoktatási intézményekben használt tesztek és a kiválasztási folyamatban használt tesztek között. (Magyarán a tárgyi tudáson kívül más kompetenciát is mérnek.)
  • A személyiség teszteknél soha nincs időkorlát, annyi időt kell, hogy biztosítsanak a kitöltésére, amennyire neked szükséged van. Ezzel azonban nem szabad visszaélned, és belelazulni, elmolyolgatni a végtelenségig. Hidd el, nem ezzel kell megjegyezhetőnek lenned... Mert kétségtelen tény, hogy én is emlékszem arra a jelöltre, aki a kb. másfél-két óra alatt megírható teszten négy órát töprengett. Persze, hogy a „részletekre ügyelő” kompetenciája szép magas értéket mutatott, viszont a lassúság a legtöbb munkakörben nem erény.
  • Ha hamarabb végzel a tesztírással, mint a többiek, azt javaslom, hogy nyugodtan, higgadtan várd ki a végét. Ha felpattansz és elszaladsz (teljesen megértem a menekülési vágyat :-)), lemaradsz egy fontos lehetőségről. Mégpedig arról, hogy megtudhasd a HR-estől, hogy mi lesz a következő lépés, mire számíthatsz. Fontos megtudnod, hogy mikorra várhatod az eredményt, kérdezd meg, hogy mikor érdeklődhetsz. Mivel optimista vagy, és bízol abban, hogy jó eredménnyel továbbjutsz a kiválasztási folyamat következő állomására :-), ezért meg kell tudnod, hogy mi lesz az. Hiszen kis szusszanás után már kezdhetjük is a felkészülést a következő megmérettetésre. :-)

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2871
Összes látogatónk eddig: 367195