Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Tikkadt agy, kókadt motiváció

Egyre több ügyfél érkezik hozzám azzal, hogy nehezen tudja röviden és tömören megfogalmazni a problémáját, inkább csak jelenségeket tud megfogalmazni, valami kényelmetlenséget. A jelenségekben szinte mindig ott van a feledékenység, szétszórtság, fókuszálási képesség csökkenése, a ködös gondolkodás és a kedvetlenség. Gyakran kiderül, hogy visszafogottabb a munkakedv, kevesebb az öröm és a valódi motiváció. Csak úgy kong az üresség ott mélyen, legbelül, ami rejtélyes módon mégis képes fájni...

 

A probléma persze nem áll meg ezen a szinten, például az alvási nehézségeket már nehéz a munkahelyen, a család előtt titkolni, és előbb-utóbb a teljesítményben is megmutatkozik az alacsonyabb energiaszint.

Ha le akarnám egyszerűsíteni, akkor azt mondanám, hogy tulajdonképpen az összes hasonló tünet mögött feltehetően az érzelmek feldolgozatlansága is áll. Óriás-dózisban kaptuk az elmúlt két évben a kihívásokat, annyi és olyan turbulens dráma zajlik körülöttünk, amihez nehéz hozzászokni, de mégis: nagyon alacsony szinten van – össztársadalmi szinten – annak tudatossága, hogy ez a megváltozott külső környezet megváltoztatja a belső mentális környezetünket is

 

Magyarán: ha az érzelmeink feldolgozatlanul keringenek a rendszerünkben, felemésztenek egy csomó energiát, lekötik a szabad vegyértékeket. Figyelmet követelnének, de általában nincs jól kimunkált érzelem-menedzselési képességünk, az érzelmeink kifejezésének, gyógyításának pedig nincs helye sem a munkahelyen, gyakran pedig a családban sem. A nagy érzelmi vihar kifárasztja az idegrendszert, a mentális kiegyensúlyozatlanság pedig előbb-utóbb hat a testre is, először csak fáradtság formájában, aztán megjelenhetnek a szomatikus tünetek is. Fontos tehát, hogy foglalkozzunk a témával.

 

Érzelmi izoláltságban

 

A veszteségek, csalódások, gyászok, elmulasztott lehetőségek mázsás súlyként nyomhatják a lelket. A legtöbb kliens bezárkózva, páncéllal önmagán érkezik a konzultációra, megtanulták már, hogy hogyan hallgassanak inkább, minthogy szembesüljenek a környezetük – gyakran bántó – közhelyeivel.

 

Gondold csak végig, milyen „varázs-mondatokat” hallottál már életedben, ha valaha is bánatodról, veszteségedről, sérelmedről beszéltél… „Majd az idő megoldja…” – holott ebben az életben az idő önmagában még soha semmit nem oldott meg. „Majd jön jobb/másik…” – mintha minden és mindenki cserélhető, helyettesíthető lenne. „Tudom, mit érzel…” – komolyan? Hogyhogy? Annyira egyediek vagyunk, hogy kizárt, hogy ugyanazt érezd, mint a másik ember. És persze a jótanácsok, a mit kéne tenned és a mit nem kéne tenned okosságai, amelyekkel a legtöbb kliens az égvilágon semmit nem tud kezdeni, hiszen a saját jó megoldását keresi épp, nem máséra vágyik. A környezet legtöbbször türelmetlen, gyakran sürgetéssel reagálnak, „Lépj túl rajta, engedd el!”, „Szedd össze magad, ne lássák rajtad, hogy gyenge vagy!” és ezt csak tetézik a munkáltatók „kimondatlan” elvárásai, hiszen csak nézd meg, hogy hány nap távollétet engedélyeznek a munkavállalóknak egy haláleseti gyász során… Van 2-3 napod regenerálódni és szinte nincs is más esélyed, mint a munkába menekülni. Ami persze kiváló megküzdési stratégiának tűnik, amíg dolgozol sem kell az érzéseidre figyelni, de ez óriási, nagy energiaigényű elterelés és nem megoldás. Nehéz és hosszútávon kimerítő elfojtások ezek, egyetlen fájdalom sem gyógyult meg szőnyeg alá söpörve vagy azért, mert máshová menekültünk előle (túl sok munkába, alkohol-mámorba, színházi előadásokba vagy könyvekbe – mind-mind a valóságot tompító, ködösítő fantáziavilágok, vedd észre, ha valamiből túl sokat csinálsz mostanában, szinte biztos, hogy kerülöd a szembenézést fontosabb, gyógyulni vágyó dolgokkal. És nem baj ez, de tudd, hogy időt húzol és mindezt ráadásul zsákutcában teszed.) 

 

Mit tehetünk a gyógyulásért?

 

A nagy érzelmi kihívások esetén érdemes segítséget kérünk. Gyakran egy barát értő figyelme, a ventillálási lehetőség is sokat segít, de a szakemberek tudnak néhány olyan nézőponttal szolgálni, ami felkönnyíti, kezelhetőbbé teheti a helyzetet számodra.

Ha hozzám fordulnál segítségért, akkor Ultrarövid terápiás konzultáció keretében néznénk meg, hogy hol vannak az elakadásodnak a gyökerei, milyen fel nem dolgozott veszteségek értek, amelyek ilyen-olyan módon most a figyelmedet kérik. A rálátás, hogy mi aktiválódott be és borított el nehéz érzések formájában. A tudattalanból a tudatosságodba áramló érzések aha-élményként hathatnak, ami már önmagában is a gyógyulás útja.

Ha coaching folyamatot kezdenénk, akkor NEM akarnánk elengedni semmit és senkit, NEM gondolkodnánk gyász-szakaszokban, sablon-folyamatokban és NEM bíznánk semmit az időre és NEM elmélkednénk, hanem gyengéd elfogadással és mély együttérzéssel segítenék kimozdulni a mélypontról az érzelmeid átdolgozásával. Később energianyerő, előrevivő cselekvések mentén fejlesztenénk a rugalmas alkalmazkodásodat, hogy megtaláld önmagad az új helyzetedben is. A közös munka során megértenénk magát a szituációt, megkeresnénk a transzformációs pontokat, azt, hogy hogyan lehet nézőpontot váltani, átkapcsolni, újraszerveződni. Újfajta jelentéseket, értelmet keresnénk és adnánk az értelmetlennek tűnő dolgoknak, megnéznénk, hogyan lehet elhagyni az áldozati szerepet és veszteségorientált működésből hogyan lehet aktiválni a helyreállításorientáció képességét benned. És persze e két végpont között gyakran van dinamikus hullámzás is, abban tartanám neked a biztonságos teret, és ráirányítanám a figyelmedet, hogy épp ez a hullámzás mozgat majd előre, az új, energikusabb élet felé. És persze a nagy hullámzás közben igyekszem majd néhány mentőövet kínálni neked… De úszni azt neked kell.

Várom a jelentkezésedet, szép önismereti munka vár rád. Nagyon szeretni fogod magad a döntésedért.

 

Személyes konzultációra a XI. kerületi EJTK Pszichológiai Terápiás Központba tudsz eljönni hozzám, de online alkalomra is jelentkezhetsz.

Ide kattintva pedig megnézheted a bemutatkozásomat Dr. Buda László kiemelten ajánlott Ultrarövid terápiás konzulenseként.  

Azért, hogy minél több módszerrel tudjak neked segíteni, folyamatosan képzem magam, hamarosan Gyászfeldolgozás Módszer® specialistaként is a rendelkezésedre állok majd, amit dr. Sarungi Emőkétől tanulok.

 

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2987
Összes látogatónk eddig: 367311