Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Az állásbörze után

Ha túl vagy az állásbörzén és véletlenül nem olvastad előző bejegyzésemet a hatékony börzézésről (itt: A hatékony állásbörzézés titkai), akkor nem is tudtad hasznosítani a gondolataimat, tanácsaimat.

Minden létező állást megpályáztál, ami csak „szembe jött veled”? Válogatás nélkül, szórólapszerűen, kiosztottad a pályázatodat, mert abban bízol, hogy a sorozatlövésből nagyobb eséllyel találsz célba? Nos, az elszomorító hír az, hogy ebben az esetben sajnos fel kell készülnöd arra, amit a többség már megtapasztalt: hiába a több száz pályázat, egyetlen cég sem hív be interjúra, mert a több ezer önéletrajzból a tiéd nem tűnik ki.

De a jó hír az, hogy nincs minden veszve... Mai bejegyzésem azoknak szól, akik  "alapfokon börzéztek", de az "előremenekülők" is találnak benne hasznos tanácsokat a börze utáni teendőkkel kapcsolatban.

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy sokkal jobb „előremenekülni” és tudatosan felkészülve profi módon pályázni, mint utólag kozmetikázni a dolgokat... de ha már megesett a baj, lássuk, mit tehetsz azért, hogy egy elbaltázott börzézésből is profitálhass.

Jobfair in the air :-)

Ha túl vagy az állásbörzén, „beleszippantottál” a levegőjébe, tudod, miről beszéltem az előző bejegyzésemben. Láttad a sokaságot, talán meg is mámorított a kínálat, a hangulat. Sokan kerülnek ilyenkor euforikus hangulatba, hiszen olyan ez, mint a „Paradicsom”, megannyi lehetőség, ajánlat. De hazaérve (főleg, ha mégsem csörög az a fránya telefon egy időpont-egyeztetést kezdeményező HR-es hívásával), hamar lecsillapodik a pörgés benned, és érdemes összegezned a tapasztaltakat. Gondold végig, nézd magad kívülről, és legyél őszinte:

  • Jól ment a gyors kommunikáció a HR-essel vagy a vezetővel?
  • Voltak jó kérdéseid? Kaptál jó válaszokat?
  • Az öltözeted, megjelenésed megfelelő volt?
  • Vettél részt próbainterjún vagy tanácsadáson? Ebből tudsz profitálni?
  • Töltöttél ki tesztet?
  • Kihoztad a helyzetekből a legtöbbet?

Ezekre adott válaszaid segíthetnek a tanulási folyamatban, érdemes a hiányosságokra, hibákra koncentrálva felkészülni a következő alkalomra, hogy akkor már ne kövesd el ugyanazokat a hibákat. A tavasz folyamán lesz még pár állásbörze, azokon már sokkal profibbnak kell lenned.

 

  • Ha már magad sem tudod, hány helyre adtad be az önéletrajzodat, hány pozícióra regisztráltad magad az önéletrajzoddal az állásbörzén, azt javaslom, hogy amíg friss az élmény, nézd meg az állásbörze honlapján a cégek kínálatát. Most tedd meg azt a lépést, amit az állásbörze előtt kellett volna: keresd meg azt a max. 10 vállalatot és pozíciót, ami leginkább érdekes a számodra, ahol nagyon szeretnél dolgozni.
  • Ha ez megvan, a pozíció leírásnak megfelelően a szórólap jellegű önéletrajzodat és pályázati anyagodat dolgozd át EGYEDIVÉ. Az egyediség ebben az esetben is azt jelenti, hogy az adott vállalat, adott pozíciójára fókuszáló pályázat legyen, tükrözze az egyéniségedet és tűnjön ki a többi közül. Ehhez érdemes elolvasnod ezt a bejegyzésemet is: Az önéletrajz
  • A kiválasztott cég honlapján nézd meg, hogy meg van-e hirdetve a pozíció (legtöbbször igen) és pályázd meg újra az állást, immár a profi(bb) pályázati anyagoddal. Ezt persze csak akkor tudod megtenni, ha az állásbörzén papír formátumú önéletrajzot adtál le, hiszen ugyanabba a rendszerbe valószínűleg nem tudsz kétszer regisztrálni.
  • Ha regisztráltál már, de újra szeretnél (profibb anyaggal, a nagyobb esély érdekében), vedd fel a kapcsolatot a céggel. A honlapon találsz elérhetőséget, és hívd fel, lehetőleg a HR-est. Mondd el, őszintén, hogy nagyon érdekel az állás, és szeretnél nagyobb eséllyel ringbe szállni, adjon lehetőséget az új önéletrajz elküldésére. Figyelem! Ezeket a lépéseket csak akkor tedd meg, ha a pályázati anyagod LÉNYEGESEN profibb, mint volt. Ha át tudtad dolgozni, ha valóban van értelme annak, hogy új önéletrajzot olvasson a HR-es!
  • Ha nem is tudsz újra regisztrálni, arra valószínűleg van lehetőséged, hogy e-mailben eljuttasd az új anyagodat. Pár sorban írd le a helyzetet, légy udvarias, üzleties, és őszinte. Ha jól kommunikálod a dolgot, biztos vagyok benne, hogy kapsz új esélyt. A kísérőleveledben – mutatva elköteleződésedet -, utalj rá, hogy az állásbörzén jártál a cég standjánál, írj a személyes pozitív benyomásaidról úgy, hogy érezhető legyen, hogy ott voltál, nem csak fizikailag.
  • Három-négy nap elteltével érdeklődj. Ekkor már választ kell tudnia adni a HR-es kollégának, hogy elfogadta-e az új jelentkezésedet, és tájékoztatást tud adni a kiválasztás további részleteiről.

 

A fentiek NEM az ideális megoldást javasolják. Kétszer pályázni, utólag korrigálni kellemetlen. Neked is, és a HR-esnek is. Keltheti azt a benyomást, hogy meggondolatlan vagy, hogy nem voltál elég felkészült... De keltheti azt is, hogy hiszel abban, hogy mindig van esély javítani, hogy teszel magadért és erőfeszítést teszel az elkövetett hiba kijavítására. Én ez utóbbiakra apellálva biztatlak arra, hogy dobd be magad és javíts. :-)

A gyakorlottabb „előremenekülőknek” :-)

Ha azok közé tartozol, akik az állásbörzére tudatosan, felkészülten érkeztek, és most elégedetten dőlhetnek hátra, mert megtettek minden tőlük telhetőt: engedd meg, hogy gratuláljak! :-)

De teendőd neked is van:

  • Gondold végig, hogy a „kiválasztott” cég pultjánál milyen benyomások értek, és lehetőleg jegyzeteld le. Ezeknek nagyon jó hasznát fogod venni az interjún. Ha ugyanis behívnak, nagyon jó néven fogják venni, ha visszajelzést adsz az állásbörzén tapasztaltakról, benyomásaidról.
  • Ha bármi negatív dolgot tapasztaltál, ezt is mondd el bátran, de kifejezetten jobbító szándékú javaslat formájában. Az ilyenfajta visszajelzésnek is fognak örülni, de az észrevételed mellé mindenképp tégy innovatív javaslatot.
  • Írd össze azokat a kérdéseket, amik azóta fogalmazódtak meg benned, és később, az interjún mindenképp hozakodj elő velük. Az interjút lefolytatók bizonyára nagyon jó néven veszik, ha az általuk elmondottak „elindítottak” benned valamit. Ezzel máris bizonyosságot adsz arról, hogy gondolkodsz, érdekel a cég, a pozíció.
  • Ha az állásbörzén találkoztál olyan céggel, akit az előzetes felkészülésedkor nem vettél észre, akkor most nézz utána a cégnek és pozíciónak. Ha még nem pályáztál, tedd meg, valószínű, hogy az állás hirdetésének határideje nem csak az állásbörze idejére szól. Ha pályáztál, de nem megfelelő anyaggal, ugorj a bejegyzés elejére... :-)
  • Az állásbörze után légy türelmes, adj időt a HR-eseknek feldolgozni a beérkezett önéletrajzokat. Ha túl nagy lenne a csend, két-három hét múlva érdeklődj. (A cégek többsége akár több állásbörzén is részt vehet, amely időben meghosszabbítja a kiválasztási folyamatot, ezért javaslom a két-három hetes várakozási időt.) Ezután egy udvarias hangvételű e-mail vagy telefonhívás formájában érdeklődhetsz a pályázatod állásáról.

Állásbörze után a cégek

Legtöbbször – nem véletlen a lelkes részvétel :-) - a cégek, vállalatok soha nem látott mennyiségű jelentkezőből válogathatnak. Előfordul, hogy komplett adatbázist tudnak használni akár az egész év folyamán is, csak az állásbörzén regisztrált jelentkezők önéletrajzaiból. Ez egyfelől remek helyzet, másfelől megnehezíti a kiválasztást végző kollégák munkáját, és gyakori, hogy azok a cégek is alkalmazzák a telefonos interjú „intézményét”, akik előtte soha. Mit jelenthet ez számodra? Azt, hogy mindent tudnod kell a telefonos interjúról. Készülj fel, ne érjen váratlanul, mert sok múlik rajta: A telefonos interjú 

Mi drukkolunk. :-) És örömmel vennénk, ha megosztanád a tapasztalataidat a börzézés rejtelmeiről. :-)

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2664
Összes látogatónk eddig: 366988