Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Az önéletrajz

Mottó:  „- Ki vagy te? - kérdezte. - Én vagyok a boldog herceg. - Miért sírsz akkor? - kérdezte a fecske. - Teljesen átáztattak a könnyeid. - Míg éltem és emberi szívem volt - felelte a szobor -, azt se tudtam, mi a könny, mert a Gondtalanság Palotájában laktam, ahova nem léphet be a szomorúság. Nappal a kertben játszottam társaimmal, este pedig a Nagy Teremben én nyitottam meg a táncot. A kertet magas fal vette körül, de nekem eszembe sem jutott megkérdezni, hogy mi van a falon túl, olyan szép volt odabenn minden. Az udvaroncaim boldog hercegnek neveztek, és én csakugyan boldog voltam, ha az öröm boldogság. Így éltem és így haltam meg. És most, hogy holt vagyok, ideállítottak olyan magasra, hogy látnom kell a város minden szörnyűségét és nyomorúságát, és bár a szívem ólomból van, mást sem csinálok, csak sírok. - Úgy, hát belül nem is arany? - jegyezte meg magában a fecske. „ Oscar Wilde: A boldog herceg

Önéletrajzot írni művészet. Persze lehet amatőr módon is, csak nem érdemes. Az önéletrajzod csak akkor ér valamit, ha azt olyan műgonddal alkottad meg, amelyből tisztán érezhető az olvasója számára, hogy célod van vele. Hevenyészett módon egy mini statisztikát összeállítani magadról, közölni a nagyvilággal, hogy milyen iskolákba jártál és egyébként milyen állati jó vagy pókerben, klassz dolog, de legtöbbször eredménytelen. Alkoss hát, örömmel, kreatívan és legyen célod az önéletrajzoddal. Mint ahogy egy képzőművészeti alkotás is megszólíthat téged, úgy törekedj arra, hogy a te önéletrajzod is beszédes legyen. Ha „csendben marad”, az sok kudarcélményt jelenthet neked. A HR szakembert pedig álomba ringatja...

Ki vagy te valójában? Milyen jelzők írnak le téged? Erről gondolkodni (és le is írni egy füzetbe) nagyon hasznos dolog, felhasználható az önéletrajz írásán túl a motivációs leveledhez is, sőt az interjú során is meríthetsz belőle. Szavaiddal fess egy olyan hiteles képet magadról, amely tökéletesen körülhatárol téged. Gondolj magadra, amint munkát végzel éppen. Bármilyet. Hogyan takarítasz? Hogyan mosod az autót? Hogyan készülsz egy dolgozatra? Hosszan tervezed vagy hirtelen döntesz? Kérsz segítséget vagy magad oldod meg, akár hibázás árán is? A határidő inspirál téged vagy nyomaszt? Egyedül dolgozol szívesebben vagy csapatban? Milyen munkaerő vagy? Mik a te értékeid és mi az, amin sürgősen változtatnod kellene? Bírod a kritikát?

Ha ezekre van válaszod, írd le. Gyűjtögesd a jelzőidet, figyeld magad, és ismerkedj meg önmagaddal minél mélyebben. Nincs rosszabb annál, mint amikor az embernek a saját magához intézett kérdéseire nincs válasza. Akkor a HR-es kérdéseire sem lesz.A munkám mellett coachként is dolgozom. Egy coaching folyamatban történt meg egy kedves ügyfelemmel, hogy elakadt. Nagyon nem ment neki az önjellemzés, és arra sem tudott válaszolni, hogy a környezete milyennek látja őt. Azt kapta tőlem házi feladatnak, hogy írjon egy emailt a barátainak, kollégáinak, családtagjainak, kérje meg őket, hogy jellemezzék őt néhány mondatban. Bejött a számításom, olyan visszajelzéseket kapott, amikből a mai napig energiát merít. Neki tehát működött, próbáld ki te is!

Amikor elkezded az önéletrajz írását, végezz egy rövid gyakorlatot. Ülj le az asztalhoz és gondolj erősen egy HR-esre. Izgalmas, nem? :-) (Az extrém sportokat kedvelő olvasók azt is elképzelhetik, hogy ők a HR-esek. :-))

Ez a HR-es ül az irodájában, és többek között elmélyülten önéletrajzokat olvas. Feltételezzük, hogy nagy céghez pályázol, népszerű a szakmád, népszerű a pozíció, tehát a HR-es előtt 64 önéletrajz képez egy kisebbfajta tornyot. Már túl van az első szelekción, 102 beérkezett önéletrajz volt, de 38-an helyből mellékvágányra kerültek, mert nem feleltek meg a pozíció követelményeinek (angol helyett németül tudnak, mérnök helyett pedagógusok, stb.). Egyébként a számokat nem viccből írtam, a tapasztalatom szerint nagyjából hasonló arányokat képzelj el egy szelekció során. Vissza a HR-esünkhöz. Már a második bögre kávéval próbálja ébren tartani magát, és folyamatosan az üzleti vezető jár a fejében, aki a délelőtt folyamán már kétszer hívta, mert türelmetlenül várja az előszelektált önéletrajzokat. De nyomatékosan közölte, hogy 10-nél több önéletrajzot nem lesz ideje elolvasni, nagyágyúkat vár, világmegváltókat, „vizenjárókat”. A HR-es évek óta dolgozik együtt a vezetővel, tudja, hogy nem viccel. Ott ül hát 64 önéletrajz előtt és keresi azt a tíz jelöltet, akiből nyolcat fog interjúra behívni. És ha szerencsés a csillagok állása, akkor a vezető hajlandó lesz négy-öt fővel találkozni személyesen. Bár tudom, hogy pusztán csak játszásiból is borzasztó átélni a számok felett érzett frusztrációt, sajnos ez a valóság. Cégenként, pozíciónként, vezetőként változhatnak az arányok, de nem sokat. Egy önéletrajz „kitűnési” mutatóját még az a helyzet is súlyosbítja, hogy önéletrajz olvasása közben a HR-est legalább hárman felhívták egészen más ügyben, ketten személyesen mentek be hozzá és minimum öt emailt is megválaszolt. Csak azért írom ezt le, hogy világos legyen: nem idilli, békés körülmények között történik az önéletrajzod olvasása. Ha ebben az empátia-gyakorlatban most megérezted, hogy mi az önéletrajzod feladata, hiszem, hogy megalkotnod is könnyebb lesz.
Ezt a gyakorlatot pedig nyugodtan folytasd úgy, hogy most a vezető helyébe képzeled magad. Ha elfogadod, ha nem; csak olyan üzenet tűnik ki, akár a sablonok közül is, ami a szívre, de minimum az egóra hat. Egy vezető minden egyes önéletrajzot úgy olvas el, mint leendő csapattagjának az önvallomását. A saját szűrőjén keresztül ítéli meg, hogy szeretne-e veled találkozni és később együtt dolgozni veled. Egy vezető olyan munkavállalót keres, aki jobb a többinél, akivel valamiféle változást, fejlődést hoz a csapatába, akivel nagyobb eredményeket érhet el – a cég és persze ő maga. Minden vezetőnek van egy vezetője, aki elvárja, hogy mindig jobb és jobb legyen a teljesítmény, minőségibb a munkavégzés. Egy vezetőt saját magán keresztül tudod megszólítani. Ő is beosztott, őt is számonkérik, ő is sikerre, elismerésre törekszik. Ezt csak jó választással tudja bebiztosítani magának. Azt eltalálni, hogy neki mi a hobbija, és emiatt beírni a saját hobbijaid közé is azt... szinte lehetetlen és valljuk be, nem is elegáns. De az sejthető, hogy a vezető minimum a vállalat felé lojális. A szakmáját pedig – ha nem is imádja -, de legalább szereti. Ha az önéletrajzodban szerepel bármi, ami a céggel vagy a szakmával kapcsolatos gondolat, idézet, vélemény, ami ÉRZELMI húrokat is megpendít, garantáltan sikered lesz. Ha egy kenéstechnikai mérnök vezetőnek leírsz egyetlen mondatot, ami bárhogyan is, de köthető a gépekhez, a kenőanyagokhoz, nem fogja hidegen hagyni. Kell, hogy legyen valami az önéletrajzodban, ami hozzá, mondjuk úgy, az egójához kötődik és nem hagyja hidegen. Talán ennél a résznél a legfontosabb hangsúlyoznom, hogy csúfos vereséget eredményezhet, ha nem írtál igazat. Érzelmi szinten csalódást okozni még fájóbb... Szóval csak óvatosan. A másik nagyon fontos dolog, ami új keletű motívum a szakmánkban - és most egy picit átevezek az interjúra - és piszok nehéz kezelni, ezért óvva intelek, mert veszélyesebb játszma, mint gondolnád... ez pedig az iwiw-ről és facebook-ról megszerzett személyes információ. Akár a HR-esről, akár a vezetőről. Volt már részem nagyon kínos interjúban, amikor a jelölt jópofának, felkészültnek érezve magát sziporkázott a vezető magánéletével kapcsolatban. Tudd, hogy – annak ellenére, hogy akár nyilvánosan is megosztunk személyes információt magunkról -, a többségünk nem szívesen mossa össze a magánéletét az üzleti élettel. Ne gázolj hát senki intimszférájába, mert ha az megsérül, nincs az a professzionális megközelítés, amely visszahozza a helyzetet a rendes kerékvágásba.

Kitűnni, feltűnni nem a sablonokkal fogsz. Mégis elengedhetetlen, hogy néhány formai, tartalmi követelménynek eleget tegyél. A neten sok formai sablon fellelhető. Meg kell találnod azt az egyensúlyt, azt a középutat, amellyel nyerő lehetsz. Előző bejegyzésemben már utaltam rá: az önéletrajzodnak ki kell törnie a szórólap-jellegből. Teljesen célzott, a megpályázott pozícióra testreszabott kell, hogy legyen. Tény, hogy kitűnik (és letűnik) az az önéletrajz, amelynek fősorában szerepel, hogy logisztikai főmunkatársi pozícióra szól, de felettébb kínos, ha a marketinges pozíciót pályázod meg vele. Kitűnni tehát minőséggel kell, pontossággal és olyan kompetenciákkal, amely a megpályázott pozícióhoz szükséges. Ha hangsúlyozod magadról, hogy kreatív vagy, imádod a változatosságot, és innovatív szellem vagy, nos, úgy abban a pillanatban elutasítanak, ha tipikusan molyolós, elmélyülős elemzőnek jelentkezel. A legtöbb kudarc éppen ezek miatt éri a pályázókat, a „pedig én annyira jó vagyok” érzést csak az kérdőjelezi meg, hogy az adott pozícióra-e. Tehát elértünk ahhoz a ponthoz, hogy a füzetedben összeírt tulajdonságaid mellé most írd össze, hogy a megpályázni kívánt pozícióhoz milyen tulajdonságok, kompetenciák szükségesek. Ezt legtöbbször tartalmazza maga a hirdetés szövege is, de itt is érdemes egy pillanatra kreatív empátiát gyakorolni. Gondold végig, hogy vezetőként milyen tudással és tulajdonságokkal bíró munkavállalót foglalkoztatnál szívesen az adott pozícióban. Írd le. Ezután vesd össze a két halmazt (amit magadról és a pozícióról írtál) és légy észnél. Legyél reális és elfogulatlan. Sok kudarctól megkíméled magad, ha őszinte vagy magadhoz. Tudom, hogy irdatlan nagy nyomás van rajtad, kell a munka, kell a pénz, kell a kihívás, az alkotni vágyás, értékteremtés. És ez mind garantáltan meg is lesz, ha nem csapod be magad. A saját idődet, energiádat vesztegetnéd, ha blöffölsz. Légy hát jó magadhoz. A hitelességed ne csak a külvilágnak szóljon. Ha bizonytalan vagy annak megítélésében, hogy alkalmas vagy-e a munkára, elég-e a végzettséged, a képességeid megfelelőek-e, konzultálj. Kérd meg a szüleidet vagy egy arra alkalmas barátodat, tanárodat, hogy mondjanak véleményt rólad. Ha van, munkatársakat, volt vagy jelenlegi főnököket. Ők hogy látnak téged? Legyél nyitott, halld meg, amit a környezeted mond rólad és építsd be az önmagadról alkotott képbe. Legyen önbizalmad, keresd a kihívásokat! De ha ész nélkül pályázgatsz, „egyszer csak összejön valami” a mottód, akkor azt is tudd, hogy nagyon hosszú és göröngyös utat kell bejárnod, hogy megtaláld a valódi helyedet. Ha összeállt a kép, látod magad, látod a pozíciót, akkor kezdődhet a munka, elég muníciód van ahhoz, hogy egy briliáns önéletrajzot hozz össze. Ne feledd: ha nem vagy összhangban magaddal, ha nincs harmónia közted és aközött, amit állítasz magadról, sikertelenségre vagy ítélve. Hosszútávon, legalábbis. Én nem a rövid távon gondolkodóknak írok.

Az önéletrajz főként tényekre alapul, évmegjelöléssel, intézmények felsorolásával. A jó önéletrajz azonban ennél több. Mert benne vagy te. Ha leírsz egy mondatot, amelyben közölsz egy évszámot, egy intézményt, és mondjuk egy kutatási projekt címét, amiben részt vettél, tudd, hogy a HR-esben és utána az üzleti vezetőben is ezer kérdés születik meg. Az intézmény, az év és a cím is fontos, de ez másodrendű. Az, hogy mit csináltál abban a projektben, milyen feladatokat láttál el, milyen eredménnyel, az már elsőrendű. Ezekre persze nem lehet egy önéletrajzban előre válaszolni, de utalni rá igen. Röviden, frappánsan, és ami a lényeg: a megpályázott pozícióra releváns módon! Ha tehát egy kutatásban vettél részt és ott volt szerencséd minden alkalommal jegyzőkönyvet vezetni, akkor egy szakmai titkári pozíció megpályázásához ne feltétlenül azt hangsúlyozd, hogy a kutatásban milyen innovatív ötletekkel álltál elő, hanem azt, hogy a megpályázott pozícióhoz szükséges adminisztrációs gyakorlatra tettél szert. Ha rendezvény-szervezőnek jelentkezel, és történetesen egyetemi vagy főiskolai éveid alatt szerveztél akár egyetlen fontosabb megmozdulást is, akkor említsd meg büszkeséggel. De ha nyáron takarítottál a mekiben és most külügyi munkatársnak jelentkezel, akkor a mekis tapasztalatod nem csak irreleváns, hanem ráadásul feleslegesen foglalja a helyet az önéletrajzodban. A mondanivalóddal és a hellyel pedig jól kell gazdálkodnod, mert nincs több lehetőséged két oldalnál. Azaz van, ha arra számítasz, hogy a cég HR-ese önéletrajz-fetisiszta, vagy annyira magányos, hogy szabadidejében is önéletrajzokat olvasgat. De a többségünk nem ilyen. :-) Ha a fenti példánál maradunk és a 64 önéletrajzot kétoldalasnak számítjuk, az is 128 oldal, ehhez jön önéletrajzonként egy motivációs levél is, úgyhogy az már rögtön 192 oldal, amit nagyon rövid idő alatt kell átolvasnia a kollégáknak, légy tehát kíméletes. Kulisszatitokként árulom el, hogy a neten keringő adatok, miszerint egy vezetőnek mindössze néhány perce van elolvasni egy önéletrajzot, igazak. Hangsúlyozottan nem egy néhány fős, mikepércsi kis kft ügyvezetőjének idejéről beszélek, minden tisztelettel a hangomban. (Húzósan stresszes napokon sokat ábrándoztam ilyen mikepércsi kis kft HR-es pozíciójáról. :-))

Az önéletrajzod tehát rövid, lényegre törő, pozíció-releváns és tökéletesen tükrözi azt, hogy ki vagy, milyen képességekkel. Tartalmazza az összes tudásodat, tapasztalatodat, ami a megpályázott pozícióhoz szükséges. Nem többet, nem kevesebbet. Az önéletrajzod elárulja, hogy egy-egy tevékenységed pontosan mit jelentett. Nem mindegy, hogy „hatékonyan közreműködtél” valamiben, „sikerrel vezetted”, vagy távolról figyelted. Az önéletrajzod nem általános tehát és nem középszerű. Az önéletrajzod egy hiteles sikersztori, ami felvillantja annak lehetőségét, hogy a HR-es és a vezető úgy érzi, megfogta az Isten lábát, ha téged választ. Az önéletrajzod – a kompetenciáidra felfűzött – eredményekről szól. Az önéletrajzod profi munka, amely hibátlan és tökéletesen szerkesztett. (Azért, hogy az emailen beküldött önéletrajzod ugyanabban a formátumban nyíljon meg, mint amiben elkészítetted, használj pdf formátumot.) Az önéletrajzodat mindig a kért módon és formában juttasd el. Ha ettől eltérnél, a kreatív ötleted mellett mindenképp teljesítsd a leendő munkáltató elvárásait is a jelentkezést illetően.

Engedd meg, hogy egy személyes kéréssel forduljak hozzád. Amennyiben az emailcímed Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. vagy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., sürgősen regisztrálj egy olyan emailcímért, amelyben a neved szerepel, de legalábbis annyira semleges, hogy a HR-esnek soha, de soha ne kelljen magyarázkodni a vezető előtt, hogy ilyen emailcímmel rendelkező jelölt attól még lehet komoly és business-like, hogy ő halálra röhögi magát a címtől. És még egy: mértékadónak számító cégeknél nem kiválasztási szempont sem a horoszkópod, sem az aszcendensed!

Az önéletrajz őszinteségét akkor is meg kell tartani, ha az számodra valamiért kínos. A kiválasztást végző szakemberek szeme azonnal kiszúrja a lyukakat, a be nem fejezett iskolákat, a nikkelbolhaként pattogó, munkahelyét 42-szer változtató munkavállalókat, hiányzó nyelvvizsgát, stb. Ha nem talál rá elfogadható (rövid és frappáns) magyarázatot, akkor előfordulhat, hogy félreteszi az önéletrajzodat. A bővebb magyarázatokkal mindig legyél felkészült, azonnal, gondolkodás nélkül tudj majd válaszolni az interjún. Ha bizonytalan vagy, netán zavarba jössz egy kellemetlen kérdés miatt, csak mélyíted a problémát. Általában nem szenteket keresünk, ha a múltban elkövetett hibát ma már egyenes háttal, nyílt tekintettel meg tudod magyarázni és tanulsággal is szolgálsz, nyert ügyed van. Ha mondjuk egy iskolából kipenderítettek, sokkal rosszabbul veszi ki magát, ha megvonod a vállad és elmotyogsz egy „Hát, igen, ez történt...” mondatot, mintha tényként közlöd, hogy „Igen, ez történt, régen volt és ez a történet megtanított arra, hogy...” Az önéletrajzhoz csatolt motivációs levélben ezt a magyarázatot már előkészítheted, hogy addig se agyaljon a HR-es azon, hogy mégis mi történhetett.

Ha készen vagy az önéletrajzoddal, szíveskedj elfáradni egy fotóshoz. Rendezett frizurával, ha nő vagy, szolíd sminkben. Öltönyben, kosztümben. Nem, nem lesz jó a ballagási képed, ha 4 éve ballagtál... Nem, nem lesz jó, amit apa csinált rólad, amikor az unokahúgod esküvőjén voltatok. Nem, nem lesz jó az sem, amit az Allee-ban az ingyenes partismink-próba után a barátnőd kattintott el. Sokat látott HR-es vagyok, kérlek, higgyétek el, hogy egy profi fotóval fogtok kitűnni, feltűnni és nem egy balatonlellei pózolós, facebook-gyanússal. A jelentkezők nagyon nagy része csatol olyan képet magáról, ami nem csak kritikán aluli minőségű, de nevetséges is. A kedvencem az általam „háromkarúkép”-nek elnevezett kategória, amikor a jelölt olyan képet csatol, amelyről levágja az őt átkaroló haverját vagy barátnőjét. Egy ilyet továbbítani is kínos, nem hogy beküldeni...
A fentiektől csak akkor térj el, ha úgy érzed, tökéletesen hiteltelen lenne rólad egy szolíd, profi kép, mert az nem te vagy. De ebben az esetben – gondolom – nem is egy business-like környezetben képzeled el magad munkavállalóként. Bár őszintén szólva, ha én egy pénztáros pozícióra jelentkeznék, akkor is csinibe öltöznék a fotózáshoz, valahogy így érezném megtisztelőnek. Fontos: a képen úgy nézz ki, ahogyan az interjún is fogsz. Ha piercing-et viselsz a fotón, viseld az interjún is és fordítva. Ha sokszínű a hajad, vállald és ne fekete-fehér fotót küldj, aztán pedig színesben jelenj meg az interjún. Ha delfin ugrál a melleden, és a fotón ez nem látszik, az interjún se mutasd meg. Ha profi fotós készíti a fotódat, ügyelj rá, kérd meg, hogy ne retusáljon, ne photoshoppoljon, maradjon meg az eredeti arcod. (Volt olyan, hogy többször elmentem a jelölt mellett a folyóson, amikor az interjúszobába akartam invitálni, annyira különbözött a fotó és a valóság.) Előfordulhat, hogy nem tartod előnyösnek a rólad készült képeket, vagy bátrabban fogalmazva: csúnyának tartod magad. Van ilyen, de megnyugtatásul közlöm, hogy általában nem fotómodelleket keresnek a cégek, az ápoltság, jólöltözöttség és a tudás mindent felülír. Természetesen nem igaz a fenti állítás olyan pozícióknál, ahol reklámarcot, hostesst, modelleket keresnek.
A bejegyzésemet azzal kezdtem, hogy egy jó önéletrajz műalkotás. Mi mást kívánhatnék neked, kedves olvasó, mint ihletett pillanatokat, alkotói kedvet és jó munkát.

A következő bejegyzésem a rettegett motivációs levélről szól majd. Egy házi felmérésem szerint 60 megkérdezettből 54 válaszolónak fogalma sincs, hogy milyen egy jó motivációs levél. Úgyhogy izgalmas témának nézünk elébe. Addig is szívesen veszem, ha bármilyen észrevétellel, kérdéssel hozzászóltok a bloghoz. A visszajelzéseitek sokat jelentenek nekem! Várom a kérdéseiteket is.

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2005
Összes látogatónk eddig: 366329