Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

A tesztírás után

Mottó: „Mert a kitartás, pajtás, ami előre visz, de tudjuk, csak az halad, aki a lépésben hisz.” (Sub Bass Monster: Bal-jobb)

Az előző bejegyzéseimben a tesztírásról olvashattál. Ma arról szeretnék néhány gondolatot megosztani veled, hogy milyen teendőid vannak a tesztírás után. Igazából – csak úgy, mint az első körös interjú után – nincs más teendőd, mint tudatosan „benne maradni” a kiválasztási folyamatban, és egy percre sem „elengedni” azt.

A tesztírás végén – feltehetően – megkérdezted, hogy mikorra várhatod a HR-es jelentkezését az eredményeddel. Hasonlóan az interjú utáni helyzethez, itt sem javaslom, hogy türelmetlen légy és hamarabb érdeklődj, mint ahogy a határidő lejárna. A tesztek javítása, kiértékelése időbe telik, még akkor is, ha sok az automatizmus a javításban (főleg számítógépes teszteknél). Légy tehát türelemmel, de legyél felkészült, a telefonod bármikor megszólalhat, akár a határidő lejárta előtt is. És igen, most sem fogok mást ajánlani, mint hogy legyenek kérdéseid.

A tesztírás alapvetően egy kiválasztási folyamatban használt eszköz, a leendő munkáltató számára. De légy okos, használd ezt a lehetőséget a saját fejlesztésedre is. Előfordulhat, hogy akármennyire is jó a teszteredményed, mégsem leszel a cég alkalmazottja, és természetesen benne van a pakliban az is, hogy nem voltál formában, így az eredményed nem elegendő a továbbjutáshoz. A mondanivalóm szempontjából végül is mindegy, hogy mi a tesztírásod eredménye, én most arra szeretném felhívni a figyelmedet, hogy a tesztírás érted is történt, hasznot akkor is húzhatsz belőle, ha nem jutsz tovább.

 

Vagyis arra szeretnélek sarkallni, hogy ne hagyd, hogy kárba vesszen a tesztírásba fektetett időd, energiád. Érd el, hogy megtudd a pontos eredményt és ami még fontosabb, hogy kapj visszajelzést. Egész egyszerűen butaság lenne a telefonáló HR-esnek mindössze megköszönnöd a hívását és elbúcsúzni tőle, mert akkor nem tanultál az egészből semmit. Esetleg megtudsz egy elért pontszámot és azt, hogy ez nem elegendő a továbbjutáshoz és annyi. Ebben az esetben honnan fogod tudni, hogy mit rontottál el, mire kellene odafigyelned legközelebb? Sok esetben épp ez az oka a pályakezdők „mókuskerék effektusának”. Rutinos vizsgázóként írják a sok tesztet, de visszajelzés hiányában esély sincs rá, hogy fejlődjenek. Megértem, ha az iskolarendszerünkön szocializálódva eszedbe se jut, hogy lehetőséged lenne kérdezni, de kérlek, hagyd magad mögött a főiskolai, egyetemi beidegződést, ahol legtöbbször választ kaptál arra, hogy melyik számmal fejezték ki az elért eredményedet (az érdemjegyről beszélek), de arra a kérdésre, hogy MIÉRT, már nem feltétlenül kaptál választ. (Nem arra a válaszra gondolok, hogy azért, mert nem tanultál. :-))

A javaslatom tehát nem más, mint hogy minden esetben kérj visszajelzést. Erre a legtöbb cégnél lehetőség szerint szerveznek egy visszajelző interjút, de ha személyesen idő hiányában már nem is tud veled találkozni a HR-es, telefonon mindenképpen választ kell adnia a kérdéseidre.

  • Célszerű volna megtudnod, hogy az elért eredményed egy százalékon vagy elért pontszámon kívül mit jelent pontosan. Az eredményeket általában normacsoporthoz viszonyítják, kérdezz rá bátran, hogy az értékelés az adott cégnél hogyan is történik pontosan.
  • A HR-esnek rálátása van arra, hogy milyen jellegű hibákat követtél el, kérj tőle javaslatot arra vonatkozóan, hogy mire figyelj oda legközelebb.
  • Bár a továbbjutásodat már nem fogja befolyásolni, de fontos lenne tudnod, hogy nagyon messze voltál-e attól, hogy továbbjuss, vagy éppen határon mozogtál. Ez a további felkészülésed szempontjából fontos.
  • Személyiségteszt esetén javaslom, hogy mindenképp kérj részletes visszajelzést arról, hogy milyen leírást, áttekintő képet kaptak rólad. Érdemes lenne megtudni, hogy a feltárt személyiségjegyek alapján vagy akár az összképből mi volt az, ami a cég számára előnyös lett volna és mi az, ami miatt esetleg úgy ítélték meg, hogy nem kívánnak továbbhaladni veled a kiválasztási folyamatban. Erre azért van szükség, mert sokszor ilyenkor derül ki, hogy alapvetően nem a képességeiddel van a gond, hanem egyszerűen a pályaorientációddal. Végezhettél marketing szakon, ha a személyiségteszt kihozza, hogy nem szívesen tartasz kapcsolatot emberekkel, nem vagy innovatív és lehetőség szerint a hagyományos, jól bejáratott módszereket kedveled. Ilyen visszajelzés után szükséged lehet egy szakember segítségére, aki segíthet abban, hogy pontosan milyen szakmák jönnének be neked. Sokszor ennyi elegendő ahhoz, hogy kitörj a végeláthatatlannak tűnő álláskeresésből.
  • A teszt jellegétől függően még gondold végig, hogy milyen kérdéseket tudsz megfogalmazni, hogy a kapott információ a továbbiakban majd a javadat szolgálja. A legapróbb részlet is fontos lehet ahhoz, hogy a következő alkalommal már ügyesebb legyél.

Már bizonyára észrevetted, hogy nem győzöm hangsúlyozni a proaktív magatartásra való összpontosítást. Én abban hiszek, hogy ha megragadod a lehetőségeket, hogy tanulj, fejlődj minden olyan helyzetből, ami egyébként „tálcán kínálja magát” és amiből tudatos felkészüléssel valamiféle profittal jöhetsz ki, akkor egészen biztosan közelebb kerülsz a sikerhez. Ha azonban beleállsz egy monoton, fásult álláskeresésbe, ahol minden munkáltató és HR-es hülye, mert mindig ugyanaz történik veled, folyton elutasítanak, még csak nem is válaszolnak, visszajelzést sem kapsz, ráadásul a tesztjeid sem sikerülnek... nos akkor fel kell tenned a kérdést, hogy hogy lehet az, hogy mindenki szemben jön az autópályán... És mivel a hiba nagyon könnyen és gyorsan elhárítható, csak azt javaslom, hogy vedd kezedbe az életed irányítását, törj ki a külső tényezőkben való hibakeresésből, és hát mit is mondhatnék még? Menekülj előre. :-)

Uí: A fent leírtakat tekintsd a „legjobb gyakorlatnak” (yuppie jelölteknek „best practice” :-)). Előfordulhat, hogy nem minden cégnél van olyan szakmailag felkészült, esetleg mentálisan is nyitott kolléga, aki a kérdéseidre szakszerűen, használhatóan, nyitottan és türelmesen válaszol. Mi sem vagyunk egyformák. :-) De tégy meg minden tőled telhetőt és ami fontos: ha nem jön össze, akkor se add fel! :-)

 

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2670
Összes látogatónk eddig: 366994