Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Aranyszabály

Az előző cikkben az erős pályázati anyagról írtam és egy talányos aranyszabály betartását javasoltam. A mai cikk végére megérted majd, hogy milyen szabályról beszélek és hogy miért olyan fontos, hogy megértsd és alkalmazd. Ez az a gondolat, amit nem lehet elég sokszor ismételni, úgyhogy most újra…

Ha azt hallod tőlem, hogy minden pozícióra külön pályázati anyagot készíts, akkor nem vagyok népszerű nálad, igaz? Ha azt kérem, hogy az önéletrajzodból és a motivációs leveledből is tűnjön ki, hogy melyik pozícióra készült, akkor azt kérdezed magadban, hogy „ennek a nőnek elment az esze, hogy én majd tényleg negyvenhat helyre pályázva majd negyvenhatféle önéletrajzot írjak?” Hát jó, vállalom, hogy elment az eszem, ha ez kell ahhoz, hogy elhidd: jobban fogsz járni… és nem is biztos, hogy kell negyvenhat önéletrajzot írnod, mert elég lesz öt-hat is… De nem szórólap.

Hogyan érheted el, hogy a HR-es végigolvassa az önéletrajzodat? Vagy akár át is fogalmazhatom: hogyan érheted el, hogy megdőljön az a sztereotípia, hogy 8 másodperce van a HR-esnek egy önéletrajzra? (Elárulok neked egy titkot. Tényleg kevés ideje van a HR-es kollégáimnak, de hidd el, ha az aranyszabályt betartod, akkor megdől mindenféle 8 másodperces misztérium és el fogják olvasni a pályázatodat. Végig.)

Hogy mikor fog ez megtörténni?

Elárulom. Akkor, ha a pályázati anyagoddal igényt elégítesz ki. Nem azt az igényt, hogy valaki jelentkezzen az üres pozícióra! Amikor egy munkáltató új embert szeretne felvenni, megfogalmaz egy igényt: képességek, kompetenciák szintjén. A pályázati anyagodat épp azért kell pozícióra szabni, mert így érheted el, hogy a HR-es akarjon veled találkozni. A pozícióra szabottsággal kelted fel az érdeklődését, szórólap-szerű önéletrajzból ezret látott már. (Szórólap vs önéletrajz)

De hogy a csudába ne akarna találkozni valakivel, aki éppen az ő embere? Akinek a kompetenciái épp egybeesnek a vezető által megálmodott kolléga kompetenciáival, aki épp ahhoz ért, amihez kell és ráadásul épp azt a munkakört akarja betölteni!

A lényeg tehát, hogy az aranyszabály nem más, mint az, hogy az önéletrajzod és motivációs leveled tükrözze, hogy te vagy az a humán erőforrás, akit a munkáltató annyira keres és akiért még fizetni is hajlandó lesz! :-)  

Azt, hogy az önéletrajz elolvasása után be is hívjanak interjúzni, kétféleképpen érheted el: csak a számodra releváns hirdetésekre jelentkezel (értsd, nem jelentkezel középiskolai tanárnak, ha óvodapedagógusi végzettséged van és nem akarsz logisztikus lenni, ha tornatanár vagy). Illetve ha a korábbi tapasztalataidból kiemeled, és – vastagbetűsen – hitelesen! hangsúlyozod azokat a momentumokat, amelyek egybecsengenek a hirdetésben felsorolt elvárásokkal. Ha állatorvosi asszisztensi pozícióra jelentkezel, és az eddigi szakmai tapasztalatodat csak egy kisállatpanzióban szerezted, akkor is valószínű, hogy vannak átfedésben lévő részfeladatok, amelyek kisállat-ápolóként is megszerezhetőek voltak és jók lehetnek az asszisztensiben is. De azt értsd meg, hogy általános nyelvezetű, általános tartalmú önéletrajz ugyan bárhová elküldhető, de nem lesz jó sehová. Vagy legalábbis kisebb eséllyel, mint a pozícióra szabott pályázati anyag.

Most pedig gondold végig, hogy a jelenlegi jelentkezési anyagod tartalmazza-e a vágyott állásra vonatkozó részletes kompetencia-felsorolásokat, tapasztalatokat és szerepel-e benne a megpályázott pozíció neve.

Ha jól sikerült megfogalmaznom, akkor mostanra megértetted, hogy miért lehet az, hogy negyvenhat szórólapszerű önéletrajz helyett, elegendő lehet öt-hat nagyon profi önéletrajz is.

A következő cikkben -  gondolatban - átültetlek az interjúztató székébe, rád teszem a HR-es szemüvegét, hogy lásd, mit látunk mi legtöbbször interjús helyzetben.

Jó olvasást, jó tanulást és persze hatékony és gyors előre menekülést!

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2932
Összes látogatónk eddig: 367256