Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Az ecset a te kezedben van

A döntési paletta sokszínű. Az ecset a te kezedben van.

Gondold végig Dávid és Anikó példáját (tudod: Okos ember más kárán), esetleg akár a saját történeteidet is...

 

Nézzük végig együtt, milyen lehetőségeid vannak hasonló helyzetekben:

  1. Nem foglalkozol a helyzettel. Nem érted mi történik körülötted, vagy veled. A dolgok történnek körülötted, de te nem érted mi és miért történik. Sodródsz, általad nem kiszámítható, nem értett helyzetekbe kerülsz. Mivel nem tudod mi történik veled, így nem is igazán tudsz megfelelően reagálni. Még akkor sincs igazán esélyed alakítani a helyzeted, ha foglalkoznál magaddal. De nem foglalkozol. Frusztrált, tanácstalan leszel. Előbb-utóbb már nem is tudod azonosítani a helyzeted kiváltó okát, csak azt veszed észre, hogy valami csúnyán reménytelen. A legrosszabb, ami történhet veled, az a sodródás, a saját sorsod irányításának feladása. Foglalkozz a helyzeteddel, törődj magaddal! Légy tudatos!
  2. Érted a helyzeted, érted mi történik, de nincs esélyed változtatni. Látod, mi történik veled, de nem érzed magad versenyképesnek, nincsenek megfelelő képességeid vagy energiád a változtatásra. Nem vagy elég ügyes, esetleg nincs önbizalmad esélyt adni magadnak. Még akkor is megadod magad, ha legbelül talán mégis szeretnéd érvényesíteni az érdekeidet. Akár valós, akár vélt okokból nem változtatsz a helyzeten, az eredmény ugyanaz lesz. Ekkor - az előző helyzethez hasonlóan -, szintén frusztrálttá, elégedetlenné válhatsz. Talán jól látod, mit kellene tenned, de nem teszed meg.
  3. Érted a helyzeted, érted mi történik, de nem akarsz változtatni. Az eszeddel tudod, hogy lépned kellene, de nem lépsz. Nem tudod elfogadni az érdekérvényesítésed körülményeit,esetleg a saját értékeid más megoldási lehetőségek keresésére ösztönöznek. Ahelyzeted azonban nem oldódik meg magától. A környezetben a rád ható erők  tőled függetlenül működni fognak, nem tudsze lbújni a probléma elől. Ebben az esetben  pontosan tudnod kell: a választásod számodra jó és ne hibáztasd majd magad az érdeked érvényesítésének elmaradásáért. Ha így döntesz, légy büszke magadra és ne érezd magad lenyomva. A te döntésed, magad miatt teszed és nem más akaratának megfelelően, nem kényszerből cselekszel! Ekkor már nagyon tudatos vagy és vállalod a döntésed következményeit.
  4. Érted a helyzeted , és megpróbálsz változtatni. A változtatás eredményessége sok mindentől függ. Ha sikeres vagy, az tapasztalatot és erőt ad.  De előfordulhat, hogy a végén nem a te akaratod, szándékod érvényesül.Sok esetben kell alárendelt szerepet játszanunk, kompromisszumot kötnünk, erőt gyűjtenünk egy újabb próbálkozáshoz.

A tudatos változtatási igény és lépések még akkor is hasznosak, ha nem éred el a kitűzött célod.  Nézzünk néhány lehetséges megközelítést arra az esetre, amikor kényszerűen alárendelt szerepbe kerülsz és végig kell gondolnod a lehetőségeidet.

  • Elfogadod a szereped, mert előbb-utóbb te is helyzetbe kerülhetsz. „Nem gond. Nem érvényesülhet mindig az én érdekem. Nem adom fel, majd legközelebb ügyesebb leszek. Mert az biztos, hogy lesz „legközelebb.”. Nem vagyok sem vesztes, sem alárendelt. Egyrészt tanulok belőle, másrészt pedig tisztában vagyok azzal, hogy a dolgok így működnek..”
  • Elfogadod a szereped, mert érzelmileg azonosulsz az adott helyzettel. „Ennek így kellett lennie. Most más volt az erősebb, ügyesebb, én kevésbé. Nincs ezzel semmi gond.”
  • Elfogadod a szereped, mert megéri. „Nincs ezzel semmi gond, tulajdonképpen nem is olyan rossz ez a helyzet most. Alárendelt vagyok ugyan, de nekem ez tulajdonképpen megéri. Megcsinálom a munkát – talán még az övét is helyette - , mert végülis ő ezt értékelni fogja és jutalmat ad (vagy esetleg tanulok belőle). Az a legkevesebb, hogy  megtartom a munkahelyem és nem rúgnak ki. Nekem ez a szerep kifizetődik.”
  • Elfogadod a szereped, mert nincs más választásod. „Nincsenek még használható kapcsolataim, sem komolyabb, bevethető szakértelmem. Nem tudom különösebben semmivel érvényesíteni az érdekeimet. Nincs most igazán lehetőségem jobb helyzetbe kerülni, el kell fogadnom ezt, ami van.”Te választod, mert nem tudsz más szerepben létezni. Ez a sorsom. Ahányszor változtatok, mindig ugyanoda lyukadok ki. Már meg sem lepődök, inkább berendezkedek erre a helyzetre. ”
  • Nem fogadod el a helyzeted. "Ez így nekem nem pálya. Ezt így nem vállalom. Kilépek ebből a helyzetből / cégtől / kapcsolatból /stb.  Nem hiszem, hogy nekem ezt így kellene végigcsinálnom. Nem adom fel. Van választási lehetőségem!”

Talán más megközelítést is lehet találni. Mindenesetre az látszik, hogy a fenti szempontok alapján érdemes végiggondolnod a lehetőségeidet. Mert választási és döntési lehetőséged van bőven. Bármi történjen is, nem kell magad klasszikus „vesztesnek” tekintened még akkor sem, ha minden erőfeszítésed ellenére nem érted el a kívánt eredményt.

Ha tudatos vagy a választásaidban, akkor mindig az történik, amit te akarsz. És az jó.

 

 

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2548
Összes látogatónk eddig: 366872