Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Follow-up, avagy az utógondozás rejtelmei

Véget ért az állásinterjúd és te csak vársz és vársz a HR-es visszajelzésére? De miért nem menekülsz inkább előre most is? Mit szólnál, ha nem tétlenkednél, hanem hazaérve, lenyugodva, átgondolva az interjúdat, szép kis csokrétába szednéd a gondolataidat?

(Muszáj kitérőt tennem: a csokréta gyönyörű példája a szóalakvegyülésnek, ami a magyar nyelvet olyan szerethetővé teszi: csokor+bokréta=csokréta, ordít+kiabál=ordibál, rémít+ijeszt=rémiszt, imádom. J)

Nah, szóval visszakanyarodva a gondolataink csokrához és a tanácsomhoz: írj utógondozó levelet. Ezt a kifejezést a multi világában szerintem senki nem használja (az egészségügyi vonatkozása miatt, talán J), úgyhogy bármennyire is magyartalan, a multinál ezt „follow-up”-ként fogod hallani. Ha fogod egyáltalán, mert kiválasztás kapcsán még ritka és újszerű. Úgyhogy simán ki lehet vele tűnni a tömegből.

Milyen az a follow up levél?

Üzleties, tárgyilagos és udvarias. Rövid, frappáns, ütős. Pozitív.

Miért van rá szükség?

Mert nyomot akarsz hagyni, mert egyengetni akarod a saját sorsodat és mindent megteszel a pozitív benyomás érdekében. Egy ilyen levél kitűnő lehetőség arra, hogy még megmutass magadból valamit, amit muszáj tudniuk rólad: szakszerű vagy, üzleties, és teszel magadért. Nem csak a pályázati anyagod, az állásinterjús szereplésed profi, hanem utánkövető típus vagy, nem engeded el a dolgokat pusztán azért, mert túl vagy rajtuk.

Miről szól?

Az, hogy köszönöd, hogy ott lehettél és kíváncsiak voltak rád, mindössze egy udvarias felvezetése a levélnek (mindig írd le, hogy melyik pozícióra, mikor interjúztál, hogy be tudjanak azonosítani). A follow-up levél nem köszönő levél elsősorban, ennél sokkal több és erősebb funkciója van. A fő mondanivalód az a pozitív élmény legyen, amely benyomásként ért téged az interjú során. Emeld ki a legfontosabb mondanivalódat, legyen az asszertív, pozitív, ösztönző és maradandó. Nagyon jó, ha konkrét példát írsz, amiben a cég/interjúztatód magára ismer. A célod az, hogy emlékezzenek rád, hogy megragadd az alkalmat, hogy még, meg még benyomásokat tegyél.

A legfontosabb…

azonban az, hogy megerősítsd az érdeklődésedet a pozíció, a vállalat iránt. Hogy nyomatékot adj a nyitottságodnak, az együttműködési hajlandóságodnak, az elszántságodnak még akkor is, ha számodra kedvezőtlen lenne a JELENLEGI döntés. Ha most nem is téged választanak, te maradj nyugodt és kiegyensúlyozott, az élet hoz még meglepetéseket. Visszaléphet a választott, elbaltázhatja a próbaidőt, és akkor biztos lehetsz benne, hogy örömmel gondolnak rád.      
Nem a mennyiség, hanem a minőség a lényeg. Nem a hosszú, kifejtő levél a hatásos, hanem a lényegretörő, jól olvasható és a mondanivalódat megfelelően átadó üzenet. 3-4 jól eltalált mondat többet érhet, mint egy – itt nem szeretnék senkit megbántani, de – „csak neked, olcsón megszámított” sablon…

Milyen ne legyen? (Megtörtént esetek alapján.)

  • Ne légy gyermeteg. A follow-up levelet csak akkor írd meg, ha biztos vagy benne, hogy értelmes, releváns visszajelzést tudsz adni. Nem lehetsz érzelmes, infantilis. Attól, hogy valamit üzletiesnek tűnő módon fogalmazol meg, még lehet szentimentális. („Örömömre szolgál, hogy meghívtak az állásinterjúra, büszkeséggel töltene el, ha ilyen szép épületben dolgozhatnék.”)
  • Ne udvarolj. A pozitív visszajelzés soha ne a személyről szóljon, akivel találkoztál, hanem a szakmaiságnak, a kihívásnak, a cégnek. („Szívesen dolgoznék olyan cégnél, ahol ilyen kedves és szimpatikus HR-eseket foglalkoztatnak.”)
  • Ne legyél elvont vagy általános. Konkrétumokról beszélj, soha ne használj sablon szöveget és ne általánosan elküldhető levelet írj, mert az inkább kiábrándító, mint vonzó. („Éppen ilyen kihívást jelentő munkára vágyom, bízom a pozitív elbírálásukban.”)
  • Ne használj feltételes módot. Se negatív értelmű szavakat, se bizonytalanságot vagy kisebbrendűség érzést sugalló szavakat, kifejezéseket. („Ha úgy döntenének, hogy én lehetnék a cég könyvelője, örömmel állnék rendelkezésükre.”)

Hajrá, láss neki, írj egy follow-up levelet! Gyakorlásként kezdheted egy barátoddal is, biztosan örülne, ha egy jól sikerült kávézás után írnál neki. ;-)

Szerdai hírlevelünkre itt iratkozhatsz fel, ha még több infromációra van szükséged az állásinterjúzás kapcsán. 

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2673
Összes látogatónk eddig: 366997