Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Hatalom - szereted vagy gyűlölöd?

Munkavállalóként nem könnyű megtalálni a megfelelő egyéni működési módot. Pedig sok múlik az  adott környezethez és körülményekhez illeszkedő viselkedésen. Hiába vagy jó mérnök, ha a gondolataidat, döntéseidet, termékeidet nem tudod „eladni”, érvényesíteni. Hiába vagy szorgalmas, együttműködő, ha ezt mások nem látják, vagy nem értékelik megfelelően. Hiába jutsz remek lehetőségekhez, ha ezeket nem tudod jól használni. Van úgy, hogy a legjobb tudásod és legjobb szándékod ellenére sem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnéd.

 

Ennek legtöbbször az az oka, hogy a munkahelyen nem vagy egyedül. A szervezetekben különböző emberek dolgoznak.  Különbözünk a képességeinkben, motivációinkban, céljainkban. Nem csupán a te szándékaid akarnak érvényesülni, hanem ugyanakkor rengeteg más érdek is hat.

Az érdekek érvényesülni akarnak.

Mi tart össze, mi tesz működőképessé ennyi különböző embert együtt, egy munkahelyen? Az egyik nézet szerint ez az erő nem más, mint a hatalom.

Nincs iskola, felsőoktatási intézmény, vállalat, gyár, iroda, kórház, kutatóintézet, stb. hatalmi helyzetek nélkül. A kérdés: felismerjük, tudatosan kezeljük ezeket a helyzeteket vagy sem.

A hatalom kérdésköréről rengeteg könyv, film, zenemű, képzőművészeti alkotás, stb. szól.  Mindennapjainkban mi is részesei, szereplői vagyunk hasonló történeteknek.  Az érdekek érvényesülése  a „hatalom gyakorlás” nevű össznépi játékban történik.

Egy korábban, a hatalomról tartott workshopom  végén egy hölgy érezhető távolságtartással közölte,  hogy ezt az egészet nem tudja elfogadni. Számára nincs ilyen „egysíkú” világ, amelynek középpontjaként és minden történés kvázi „közlekedési rendőreként” a hatalom található. „- És a szeretet? Miért tagadja az önzetlenség, önfeláldozás, alázat szerepét és súlyát a világ fejlődésében?”  - kérdezte tőlem. „Ez számomra elfogadhatatlan. A világ nem ilyen rossz!” - mondta nagyon határozottan. Még mielőtt válaszolhattam volna, egy másik résztvevő szólt közbe: „ A hatalom nem minden. De akár tetszik, akár nem, létezik és működik. Nem szeretni kell, hanem megismerni. Nem gyakorolni kell, hanem felkészülni rá.”

Ha szeretnéd érvényesíteni az érdekeidet, valamit el kívánsz érni, akkor jól kell ismerned  - és készségszinten alkalmaznod – azokat az eszközöket, amelyeket mások is bevetnek. Tehát „jól kell ismerned a játékszabályokat és nem árt edzésben lenned.”  

Ha nem akarsz elérni semmit, akkor persze nincs szükséged a hatalom gyakorlására. De akkor is készülj fel: nem vonhatod ki magad a hatalom hatásai alól.  Attól, hogy te nem akarod az érdekedet érvényesíteni, mások még akarják. A „játék” tehát megy. Nem tudsz nem részt venni benne. A hatalom kérdése nem megkerülhető.

A hatalom önmagában nem „rossz” és nem „jó”. Ami miatt ezek a jelzők felmerülnek, az mindannyiunk személyes viszonyulását tükrözi.   
Martin Luther King azt mondta, hogy „az egyik legfőbb gond a történelemmel az, hogy a szeretet és a hatalom fogalmát általában szembe helyezték egymással, így a szeretetet a hatalomról lemondásként értelmezték, a hatalmat pedig a szeretet elutasításaként. Pedig a hatalom szeretet nélkül gátlástalan és kártékony, a szeretet pedig hatalom nélkül érzelgős és vérszegény.”               
Az alacsony hatalom-orientációjú ember a hatalmat általában nem kedveli, míg az erősebben hatalom-orientált személyiség pozitívabban viszonyul hozzá. Az általunk „helytelennek” tartott cél érdekében alkalmazott hatalom (érdekérvényesítés) általában negatív érzést kelt bennünk, míg a „jó” cél érdekében tett erőfeszítést egyértelműen pozitívabban fogadjuk. A viszonyulást az adott helyzet is befolyásolja: ha nekünk sikerül elérni valamit, az általában „jó” hatalom, ha más érvényesíti az akaratát a miénkkel szemben, az általában „rossz” hatalom. 

A hatalmat nem érdemes szeretni vagy gyűlölni. (Az érzelmi bevonódás ez esetben sem segít.) Az viszont nagyon hasznos lehet, ha olvasunk, tanulunk, beszélünk a hatalomról. Ismerjük meg a játékszabályokat - és adjunk egy esélyt magunknak a sikerre.

Hatalom és siker - ez a címe annak az izgalmas pódiumbeszélgetésnek, amelyben én is részt veszek. Kattints ide

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 1947
Összes látogatónk eddig: 366271