Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Kudarc vagy lehetőség?

Ha a munkahelyeden vagy a magánéletedben úgy érzékeled, hogy az eseményeket, helyzeteket, amelyeket eddig állandónak érzékeltél, most új és váratlan helyzetek váltják fel, akkor nagyon valószínű, hogy ami most hiányzik az életedből, az a stabilitás. A jó hír az, hogy ezzel nem vagy egyedül, a rossz pedig az, hogy a változás kezelésére is érdemes fókuszáltan kondícionálnod magad, különben elsodorhat az ár. A cikk végére megtudhatod, hogy mely képességedet kell tökélyre fejlesztened ahhoz, hogy sikeres túlélő légy és a változások fenyegető nagy viharára is mosolyogva tudj tekinteni.

 Álláskeresőként valószínűleg nap mint nap átfut az agyadon, hogy „Mikor lesz már ennek vége?”, „Miért kapom én ezt az élettől?”, stb. A kérdéseid teljesen jogosak, a helyzet kényelmetlen, hosszú távon nem tartható fenn és csorbítja az önbecsülésedet, magabiztosságodat. Ezt a hiányállapotot általában senki nem szereti és egyetlen jó dolgot lehet vele kezdeni: tanulni belőle. A tanulással szembeni ellenállásodból ("Nem tanulni, hanem pénzt keresni akarok!" - hallom a lelki füleimmel) az a felismerés fog elmozdítani, hogy többek között ezzel fogsz tudni kilógni a sorból (felülről), ezzel válsz versenyképessé, és sikeressé. 

A legtöbb csüggedésre és borúlátásra hajlamos ember abban az állapotban tartja magát, amelyben a helyzetet elemzi, analizálja, egyre mélyebbre és mélyebbre rántja magát az önsajnálatban, megfogalmaz nagy kérdéseket, de nem válaszol rájuk. Persze van, hogy a kérdések jóval később érkeznek meg, de a tapasztalatom az, hogy a valódi válaszkeresők gyorsabban és hatékonyabban oldják meg a szorult helyzetüket. Van egy elmélet, amelyben én nagyon hiszek és az állásinterjús felkészülésben egy igazi gondolati transzformációt eredményezhet, ha belátod: az aggodalom és a megoldás kizárják egymást.

Az aggodalom és a megoldás kizárják egymást.

Ha aggódsz, nincs megoldásod. Ha van megoldásod, nem aggódsz. Ez nem azt jelenti, hogy valami gond van veled, ha nem találod a megoldást, gyakran ez a legnehezebb – nem csak az álláskeresési folyamatban. De ha törekvésed, tettrekészséged van arra, hogy a megoldásra fókuszálj és ne az aggodalmat tápláld magadban, akkor teljesen biztos, hogy a gyorsan változó világodat nem a gödör mélyéről fogod szemlélni.

Rugalmas alkalmazkodás

Erről már írtunk korábban, az én „nagy túlélési receptkönyvem” ezzel a „hozzávalóval” kezdődne. Az állandóság, a „kipárnázottság” sajnos épp ezt a képességünket „merevíti be” leginkább, ezért olyan nehézkes a mozgás – főként ha kívülről és nem belülről jön a késztetés -,  amikor kilöknek bennünket a nyílt pályára. Ha tehát kondícióban szeretnéd tartani magad, tudatosan, készakarva kell magad formában tartani. De sajnos még ez sem lesz elég…

Mitől félsz a legjobban?

Felmérések százai mutatták már ki, hogy az emberek egyik legnagyobb mumusa a kudarc. Abban teljesen biztos vagyok, hogy az élet nem „levezényelhető” kudarcok nélkül, mégsem tudjuk könnyen megszokni, kezelni. Ha álláskeresőként olvasod ezeket a sorokat, gondolom, egyetértesz azzal, hogy ha azt mondom: az életvezetésed minőségét javíthatod azzal, ha fejleszted a kudarctűrő – illetve kudarckezelő - képességedet. Ez nagyon komplex és kitartást igénylő feladat, de ha rendelkezel ezzel a képességeddel egyre jobb és jobb szinten, biztos lehetsz benne, hogy a győztesek közé fogsz kerülni. Az életüket kudarcosnak, sikertelennek, zátonyra futottnak minősítő emberek kudarctűrő képessége feltűnően alacsony. Ez is egy oda-vissza ható folyamat, nyilván a sorozatos sikertelenség gyengíti, de ha javítod az ellenálló képességedet, nagyobb az esélyed a sikerre is.

Na jó, de hogyan?

A kérdés könnyen megválaszolható. Tudatosan. Akarattal. Haladj kis lépésekkel a változás útján, de haladj. Az esetleges elbukásra gondolj úgy, mint ahogyan egy gyermek tanul meg járni. Az esés egyensúlyvesztés miatt történik. Mint ahogyan az első lépést is egyensúlyvesztésből tettük meg annak idején. Mi az egyensúlyvesztés hatása? Haladás. A kudarcra általában úgy tekintünk, mint ami valaminek a „rossz kimenetelű vége”. Ha szeretnél előrehaladni, akkor próbálj meg úgy tekinteni egy kudarcra, mint egy tanulási helyzetre, amire építhetsz. Tekintsd a helyzetet egy lehetőségnek! Ha nehezen megy, gondolj csak bele: Hány olyan helyzetet ítélsz kudarcnak, amelyet más örömmel vállalna, mert ő bizony tudna vele mit kezdeni! Legyen tehát a kudarc inkább valami jobbnak a kezdete! Válts nézőpontot, gondolkodj el azon, hogy a kudarcból mit lehet tanulni, hová lehet fejlődni általuk. Csinálj valamit másképp, mint eddig, kérj segítséget, tájékozódj, hogy a témában sikeres emberek hogyan csinálják ugyanazt, amiben te botladozol. Tanulj tőlük, magadtól, és ne elégedj meg azzal, hogy neked „ezt dobta a gép”.  Hidd el, a „kudarc” és a „most ez nem jött össze” között óriási különbség van. Korábbi cikkeinkben már írtuk, hogy nagy eséllyel éppen akkor lesz sorozatos kudarcélményed, ha nincs önbizalmad, ha valamihez úgy állsz hozzá, hogy „úgysem sikerül”.    

Állásinterjún

A fentieket főként azért gondoltam fontosnak megosztani, hogy te, mint lelkes Előremenekülő átgondold és navigáld ügyesebben az életedet és kezdd el felturbózni a kudarckezelő képességedet. De most állásinterjús helyzetre vonatkoztatva is gondold végig, hogy ezzel a kompetenciáddal jelenleg mit mutatsz magadból? Elárulom neked – bár gondolom, nem is újdonság -, a személyiségtesztek és az állásinterjús kérdések egy része arra irányul, hogy milyen a kudarctűrő képességed.

Miért fontos ez egy munkáltatónak?


Azért, mert számos szakma szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy egy probléma megoldásához milyen „motivációval” közelítesz: alacsony kudarctűrő képességgel együtt jár az is, hogy kudarckerülővé válsz. Azaz elkerülöd azokat a helyzeteket, amelyekben azt feltételezed, hogy sikertelen leszel. Ilyenek például a konfliktusos helyzetek is, mert az alacsony kudarctűrés általában együtt jár a konfliktuskerüléssel is.

Az, aki kudarcaival meg tud küzdeni, tanul belőlük és a maga hasznára fordítja a tanulságait (mert van számára az is), előbb-utóbb egyensúlyi helyzetbe kerül. Az egyensúlyban lévő ember magabiztosabb, állásinterjús helyzetben is jól képviseli önmagát és vonzóbb, mint leendő munkavállaló.

A te életed szempontjából mennyire fontos, hogy fejleszd a kudarckezelő képességedet? A leendő munkáltatódnak – szakmai szempontok szerint – vajon fontos, hogy fejlett kudarctűrő és -kezelő képességed legyen? Ezeket a kérdéseket feltétlenül válaszold meg magadnak, és lépj a cselekvés útjára. Mit is mondok...? Menekülj előre! :-)

Hírlevelünkre ide kattintva iratkozhatsz fel. Számítunk rád. 

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2026
Összes látogatónk eddig: 366350