Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Meló-dráma

Ismered azt a mondást, hogy akinek kalapácsa van, mindent szögnek néz? Nos, így vagyok ezzel valahogy én is. J Javíthatatlan megfigyelő típus vagyok (naná), és most beszámolok a heti „megfigyelt” alanyaimról, hogy a tanulságokat magad hasznára fordíthasd.

Az Allee egyik kávézójában – abszolút barátnő funkcióban, és mégis… J – várakoztam, amikor a kettővel arrébb lévő asztalnál türelmetlenül üldögélő, joviális öregúrra lettem figyelmes. A kávéját már megitta, a papírjait idegesen rendezgette és az orra hegyére lecsúszott szemüvege fölött kémlelt körbe-körbe, meglehetősen idegesen. Tisztán látszott, hogy valakit vár és nem kellett hozzá nagy tehetség, hogy azt is megállapítsam: az illető késik. Kis idő múlva megjelent egy szintén öltöny-nyakkendős középkorú úr, (a Késő), aki – bár nem hallottam, de a testbeszéd erre utalt – valószínűleg sűrű elnézések közepette odalépett Joviálishoz és nyújtotta a kezét. Ekkor dőlt el a mai blogbejegyzésem témája: ugyanis az öregúr meglehetősen nagy csapást mért „ellenfelére”: ülve fogott vele kezet. Gondolom, nagyobb drámára számítottál, de hidd el, Későnek ez igen nagy dráma volt, nem is tudott ezzel az igen egyértelmű „büntivel” mit kezdeni. A beszélgetés teljes időtartamára „lebénult”, láthatóan hebegett-habogott, teljességgel beszippantotta a játszma, amelybe egy huszárvágással lett belerántva. Mr. Joviális élt a testbeszéd és metakommunikáció összes olyan elemével, amellyel - még a nagy távolság ellenére is láthatóan - ügyfele fölé kerekedett és tartotta is ezt a pozíciót egészen a kapuccsínóm végéig. J Áldozata gyakorlatilag megsemmisült, hol görnyedten, hol lecsúszva préselődött bele a kávézó foteljébe, mintha mindenképp azt akarná bebizonyítani, hogy a formatervezők tévedtek: ezek a fotelek a látszat ellenére állati kényelmetlenek. Ekkor már szívem szerint odaugrottam volna az úriemberhez és felráztam volna, hogy szedje össze magát, viselkedjen felnőtt módjára, és üzenje a testbeszédével saját magának is és a beszélgető társának is, hogy oké, késtem, de ettől még EGYENLŐ PARTNEREK VAGYUNK. A közösen végzett munkájukból nagy valószínűséggel nem jött ki semmi eredmény vagy ha igen, nagy összegben mernék fogadni, hogy a Késő húzta a rövidebbet.

Hogy miért írom ezt le neked? Mert annyit olvastál már a testbeszédről, annyit hallottál már a játszmákról és annyi cikkünket olvastad már az asszertív kommunikációról… J  Bizonyára késtél már el, kerültél kellemetlen szituációba és azt is el tudom rólad képzelni, hogy életedben legalább egyszer találkoztál fölényeskedő emberrel, aki valamilyen oknál fogva „lenyomott” téged.

A testbeszédről most nem fogok írni, remek könyvekben nézhetsz utána a témának és az alapokat már feltehetően tudod is. De ezúton is emlékeztetnélek arra, hogy a testbeszéd – csakúgy, mint a mosolygás – visszafelé is hat. (A testbeszéd visszahatásáról nézhetsz izgalmas gondolatokat ide kattintva.) És ez a lényeg. A visszahatás.

Képzeld el az állásinterjút, amelyről elkéstél. Képzeld el, amint „beszólnak”  emiatt vagy nem, de akkor is kényelmetlenül érzed magad. Képzeld el, amint görnyedten, lesütött szemmel válaszolsz a kérdésekre, és képzeld el, amint ezzel csak ráerősítesz az esetleg hatalomittas interjúztatóra. Lásd, ahogyan te magad egyre kisebb vagy, a túloldalon ülők pedig egyre nagyobbak. És most képzeld el azt is, hogy őszintén elnézést kérsz a hibáért (példánk alapján a késésért) és emelt fővel, egyenrangú félként folytatod az interjút. Képzeld el, ahogy kihúzod magad, a tekinteted nyílt, őszinte és érdeklődő, a lábaiddal nem „nyomod a varrógépet” az asztal alatt és mondjuk még mosolyogsz is. Ha jól képzeled el, akkor azt fogod látni, hogy az energiaszinted megemelkedett, áldozatból kiemelkedtél egy asszertívan kommunikáló, partnerként jelen lévő, jól teljesítő állásinterjúzóvá. Ha jól csinálod, tudatosan, nincs felnagyított interjúztató, lekicsinyített állásinterjúzó… Hanem egy önmagát egyensúlyban tartó, kiegyensúlyozott, önmaga által sikerre kondicionált állásinterjúzó van, vagyis te. Na ezért kell tudatosan bánni a testbeszéddel és ezért kell folyton jelen lenni a folyamatban. Hogy sikeres előremenekülő légy. J  

Kérlek, nyomj like-ot, ha tetszett és oszd meg a barátaiddal, ha segíteni vágysz. :-)

Ha még nem kapod a szerdai hírlevelünket, de nem szeretnél lemaradni, kattints ide, és állj a sikeresek sorába. :-)

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2427
Összes látogatónk eddig: 366751