Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Pályázat 4.

Pályázatot hirdettünk, mert szerettük volna, ha olvasóink megosztották volna a véleményüket, gondolataikat veled. Példát szeretnénk mutatni a többszempontúságra, arra, hogy a dolgokat megközelíthetjük más szemszögből, más perspektívából is. Erre a pályázati felhívásunkra érkezett az alábbi cikk, fogadd szeretettel. A cikk írója KOKTÉL csomagot nyer, amennyiben a honlapunkon december 20-ig  a legtöbb like-ot kapja. Olvasd a gondolatait nyitottsággal és ha tetszett, a cikk elolvasása után a nyomj egy like-ot.

A cikkeket formailag szerkesztettük, de tartalmilag változatlan formában közöljük. Az alábbiakban olvasható gondolatok a pályázatot beküldő szerző véleményét tükrözik.

 A cikk írója: Dobány Enikő

"Kedves Olvasó!

Enikő vagyok, HR vezető, és magam is élvezettel olvasom Anita és Robi írásait, számomra is sok érdekességet közölnek, melyeket igyekszem beépíteni munkámba a kiválasztások során. Ha már végigcsináltad Anitával azt az utazást, hogy jobban megismerd magad, és felkészült, tudatos interjúzóvá váltál, írásomon inkább már csak mosolyogni fogsz és arra gondolsz – igen, anno talán én is elkövettem ezek közül pár hibát.

Mégis fontosnak tartom, hogy megosszam Veled azokat a néha banálisnak tűnő hibákat, melyekkel nap, mint nap találkozom. Alapvető, magától értetődő dolognak tűnnek – s mégsem azok.

A felkészülés fázisában:

  • Törekedj arra, hogy valós, a lényegi információkat tartalmazó és áttekinthető formátumban készítsd el az önéletrajzodat - tudod, a HR-es kezén több száz önéletrajz átfut; ha bogarásznia kell az információkat, telefonszámodat - már kialakít egy bizony nem kedvező képet rólad. Saját esélyeidet növeled, ha maximum 2 oldalas önéletrajzot nyújtasz be. Egyszerű, szép, letisztult pályázati anyagot készíts –ami tükrözi az igényességedet.
  • Aktualizáld a dátumot az önéletrajzodon, és fényképedről – amely ne egy családi kirándulásról kivágott foto legyen – legyél felismerhető. Én is bolyongtam már a cég folyosóján, keresve a jelöltet, és bizony nem ismertem fel a képe alapján.
  • Legyen birtokodban a pályázati felhívás. Sok cég állásportálján a jelentkezési határidő lejárta után már nem találod meg a hirdetést. De ugye biztosan lementetted, hiszen az interjúra készülve újra átfutod, milyen pozícióra, milyen feladatokra keresnek kollegát? Ne mondd azt az interjún, hogy „már nem is emlékszem pontosan a feladatokra, mert nem találtam meg a hirdetést”.
  • Bátran érdeklődj a HR-estől, hogy milyen időtartamú lesz az interjú. Ha csak fél órád van, tudod, hogy a kérdésekre rövid, összeszedett, fókuszált választ várnak tőled.
  • Negyed órával korábban érj oda az interjú helyszínére – gondolj arra, hogy az épületbe való bejutás időt vesz igénybe; és adj magadnak időt arra, hogy átérezd egy kicsit a hely hangulatát, beiktass egy mosdó látogatást, és higgadtan, nyugodtan kezdd meg az interjút.

Az interjú során:

  • A HR-es célja, hogy jó jelöltet találjon a vezető számára, a cég érdekeit képviseli, de nem az ellenséged, és nincs minden kérdése mögött valamilyen csel. Igyekezz oldott lenni, bátran fogadd el a felkínált ásványvizet, és mosolyogj – ezzel nagyon jó benyomást kelthetsz. Ha kicsit izgulsz is, ne tördeld a kezed és ne pattintgasd a tolladat.
  • Legyél jelen: sokszor tapasztalom, hogy a jelentkező bár eljön az interjúra, nem figyel, nem összpontosít. Igen, tudom, hogy ez talán már a sokadik interjú, de talán hosszú időre az utolsó is, ha jól szerepelsz. Figyelj a kérdésekre, és azokra válaszolj. Ha nem érted, mire gondolt a kérdező, bátran kérdezz vissza – de kérlek, ne mondd, hogy „hát ez jó kérdés”. Igyekezz felvenni az interjú ritmusát, dinamikáját.
  • Nézz utána a cégnek, ahova jelentkezel: kevés hervasztóbb dolog van annál, mint amikor a jelentkezőnek fogalma sincs a cég profiljáról, működéséről.
  • Próbálj képet alkotni a leírás alapján a megpályázott pozícióról, hogy szerinted mi lesz a feladatod. Ez több szempontból is hasznos: egy jó szűrő számodra is, hogy érdemes-e pályáznod, szívesen csinálnád –e a leírt feladatokat. Másrészt, ha a HR-es megkérdezi ezt az interjún –én mindig megteszem -, összeszedetten fogsz tudni válaszolni.
  • Amennyiben nyelvtudást várnak el a meghirdetett pozíciónál – készülj fel arra, hogy akár interjú közben átváltanak idegen nyelvre.
  • Várhatóan meg kell fogalmaznod egy bérigényt. Ha a telefonos interjú során nem ismertették Veled a kompenzációs csomag elemeit, a személyes interjún ez szóba fog kerülni. Ne félj előkészíteni papírt és tollat, és egy gyors kalkuláció után fogalmazni meg a bérigényt. Mindig tedd hozzá, hogy alkuképes vagy – sokszor a cégek felzárkóztatási programot tűznek ki, amikor pár havi munka után előre meghatározott emelést kaphatsz, ezekre is kérdezz rá.
  • Kedvenc záró kérdésemre: „Egy összetett mondatban mondja el, miért Önt vegyük fel” –  meglepően kevesen tudnak frappáns választ adni. Pedig- ezt már tudod, ha Anita írásait nyomon követted- el kell adnod magad az interjún. Nem kell világmegváltó gondolatokra gondolni, pár szóban foglald össze az erősségeidet. Persze a HR-es csak örül a hasonló frappáns mondatoknak: „lelkesedésem töretlen, tudásom még csiszolható, de nálam jobban senki nem fog igyekezni, hogy jó szakértő legyen a cégüknél”.

Remélem hasznosnak találtad megjegyzéseimet, további jó, rövid álláskeresést kívánok!"

Ha megnyomod a like gombot, szavazatoddal hozzájárulsz, hogy az írója megnyerhessen egy állásinterjúra történő felkészítést. A véleményedre is kíváncsiak vagyunk, milyen visszajelzést adnál a cikk írójának? Szólj hozzá! :-)

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2689
Összes látogatónk eddig: 367013