Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Mit tanulhatunk Hannibáltól és Botondtól?

Minden, amiről az eddig bejegyzéseinkben írtunk, a hagyományos szemléletet követte. Azokról a tudnivalókról, gondolatokról, ismeretekről szólnak, amelyek a „klasszikus” álláskeresést jellemzik: te szeretnél elhelyezkedni, a munkáltatók pedig állásokat ajánlanak.  Ebben a folyamatban a célod az, hogy megtaláld a számodra megfelelő pozíciót és érd el, hogy oda fel is vegyenek.

A napokban, egy ügyfelemmel folytatott beszélgetés során határoztam el, hogy nagyon röviden összefoglalom a fenti klasszikusnál jóval tudatosabb megközelítés lényegét. Azt a szemléletet, amely a hagyományos álláskeresésénél sokkal tágabb és a lehetőségeidet is más megvilágításba helyezi.

 

Ez a bejegyzés fejezi ki talán eddig a legjobban a „menekülj előre” szellemiségét.

A gondolatom roppant egyszerű és az alábbi ábrán könnyen áttekinthető.

   

Általában arról szoktunk beszélni, hogy mi a teendő a részedről akkor, ha nyitott vagy új állást találni és ezt a munkaerőpiaci lehetőségek körében keresed. A motivációs levél, az önéletrajz, az interjú felkészülés mind azt feltételezi, hogy van egy pozíció (vagy vannak pozíciók), amelyeket megcélzol. A hagyományos esetben tehát van kereslet és kínálat. A munkáltatók valamilyen formában meghirdetik az általuk betölteni kívánt pozíciókat, az álláskeresők pedig ezek közül válogatva próbálnak elhelyezkedni. Tehát van felkínált álláslehetőség, te pedig beszállsz a versenybe úgy, hogy nem igazán tudod, kikkel versenyzel, de a legjobb tudásod szerint megpróbálod meggyőzni a munkáltatót arról, hogy te vagy a legjobb választás. Nincs különösebb versenyelőnyöd (vagy nem tudsz róla, s ezért nem tudod használni). Az ábrán ezt a helyzetet a bal felső négyzet jelöli.

Arról viszont keveset gondolkodunk és keveset beszélünk, hogy aktív, a lehetőségeidet tudatosan bővítő módon is tudsz állást  keresni. Állítólag Hannibál, a nagy hadvezér mondta egykor: „Vagy találunk utat, vagy csinálunk egyet”. Az ábra jobb alsó területe mutatja, hogy igenis van lehetőséged még akkor is állást találni (vagy csinálni!), amikor a kínálati oldalon hatalmas a verseny, vagy érzel magadban annyi versenyelőnyt, amivel eléred, hogy akkor is interjúzzanak, foglalkozzanak veled, amikor nincs is meghirdetett pozíció!


Első hallásra ez talán keményen hangzik. Ugyanakkor gondolj bele a következő helyzetekbe:

  • Szeretnél egy adott cégnél dolgozni. Van is ott ismerősöd. Az ismeretség révén annyi és olyan információt tudsz gyűjteni a vállalatról, amivel az ott dolgozókon kívül nem sokan rendelkeznek.
  • Egy adott szakterületen nagyon jó vagy. Tudod magadról, hogy például remekül tudsz adatot feldolgozni, stratégiát alkotni, folyamatot javítani, terméket fejleszteni, új módszereket testre szabni és bevezetni, közösségi médiában hatásosan kommunikálni, egy konkrét piaci szegmenst/csoportot meggyőzni, stb.  Tehát van bármilyen képességed, ami szerinted az átlagos szint fölé emel téged, és amely az adott cég számára értékes lehet.
  • Nagyon szeretnél az adott cégnél dolgozni. Nagyon. Még nem tudod, ez milyen formában történik majd, de rendkívül erősen tudod mutatni az elkötelezettséged, a hited és elszántságod a közös munkával kapcsolatban. Majdnem bármit képes volnál megtenni annak érdekében, hogy felvegyenek és bizonyíthass.

Belegondoltál ezekbe a helyzetekbe? El tudod képzelni magadról, hogy odamenj mondjuk egy energiaital forgalmazóhoz azzal, hogy „OK, tudom, hogy most nincs felvétel. De hallgassanak meg. És nagyon szeretném megmutatni, hogy sokat érek az önök cégének. Kidolgoztam egy pár ötletet, amivel növelni tudnák a piaci részesedésüket a középiskolások körében. Talán nem a legpontosabbak a kiinduló adataim, de abban biztos vagyok, hogy eredményes volna a következő akció/projekt: ...” 

Csinálj magadnak tehát egy „buzogányt”, mint Botond és azzal kopogtass be az ajtón! Csináld meg magad a saját lehetőségedet! Valószínűleg több energiába kerül ez a megközelítés, mint egy-egy meghirdetett pozícióra felkészülni és a versenyben helytállni. De ez a megközelítés azt is jelenti, hogy nem vagy kiszolgáltatott helyzetben, nem kell várnod, míg olyan hirdetés bukkan fel, amire esélyesnek tartod magad. Menekülj előre! Add el magad ott, ahol más nem versenyez!
Ez az „álláskeresés” más módon zajlik, mint a hagyományos. Sok kérdést vet fel, nem könnyű kitalálni a megfelelő területet, nem kevés munka elkészíteni a „buzogányod”, nem egyszerű megtalálni a megfelelő embert, akivel beszélhetsz, a hagyományos interjútól eltérő tárgyalástechnikára lesz szükséged, stb. Ez világos. De vannak rá módszerek, technikák, megvan a jól kidolgozható folyamata. Ezt is lehet sikeresen csinálni! (Ha szükséged van segítségre, tudod hol keresd. Mondjuk ide kattintva.)

Nézd meg ismét a fenti ábrát. Ha nincs versenyelőnyöd (azaz nem adtak a kezedbe, nem találtál vagy nem készítettél magadnak „buzogányt”), akkor kemény versenyre kell készülnöd. Nincs más választásod. De ha van egy „buzogányod”, sokkal jobb helyzetben leszel. Ezt az eszközt bevetheted a meghirdetett, nyitott pozíciókért folytatott versenyben és akkor is, ha zárt ajtót látsz magad előtt.

Egy korábbi bejegyzésben olvashattad: Mindig dönthetsz másként.

Most láthatod: Mindig meg tudod teremteni magadnak a lehetőséget és a döntési helyzetet.

Menekülj előre! 

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2031
Összes látogatónk eddig: 366355