Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Milyen típusú munkavállaló vagy?

Noha igyekszünk elkerülni a bulvár-jellegű megnyilvánulásokat az oldalunkon, talán nem árt néha egy kis lazulás.           
A napokban találtam egy írást bizonyos Michael Davies-től (LondonOffices.com). Azt a kérdést tette fel magának, hogy melyek a legjellemzőbb munkavállaló típusok az irodában.  (Ezúton kérek elnézést a többi, becsületes munkát végző – vagy végezni szándékozó - olvasótól, ez most nem feltétlenül szól róluk.)

Nos nézzük, a saját kérdésére válaszként milyen főbb típusokat azonosított Mr. Davies. (Olvasás közben persze el lehet játszani a gondolattal, hogy vajon minket hova sorolnának, illetve kollégáink melyik kategóriát erősítenék.) A cikk eredetiben itt olvasható

 

1) A talpnyaló (az eredetiben ennek egy ...ööö.. intimebb megfogalmazása szerepel, most maradjunk a talpnyalónál)

Általában minden munkahelyen van ilyen kolléga.  A talpnyalók előléptetés vagy más előnyhöz jutás reményében minden szégyenérzet nélkül nyalják a vezetők ....ööö.... talpát. Előfordult már veled, hogy nyíltan dicsérted a főnököd ruháját vagy egy jó mondását? Volt már úgy, hogy felajánlottad, hogy hozol neki valami harapnivalót? Ha megesett már veled ilyesmi, akkor te szinte biztos esélyes vagy erre a kategóriára és ideje sürgősen elgondolkodnod a viselkedéseden. Nem csak a kollégáidat idegeníted el magadtól, de a vezető is képes átlátni a szitán. Normális teljesítmény helyett ilyen módon előléptetéshez jutni nem csupán „gáz”, de sumákolásnak is minősül és tudjuk, hogy a nem egyenes emberek rendszerint nem jutnak túl messzire előre.

2) Az alibista

Kevés dolog zavarja a munkatársakat jobban, mint ha valaki a csapatban mindig a dolgok könnyebbik végét fogja meg. Ők vagy nem csinálják meg a saját részüket rendesen, vagy egyáltalán nem lehet rájuk számítani, mert általában sokkal nagyobb előszeretettel ügyködnek pl. a Facebookon. Ha van saját, kifejlett technikád, hogy a lázas munka látszatát keltsd (mondjuk az asztalod rendezésével vagy szakszerűen tudsz mászkálni naphosszat egy papírral a kezedben), miközben persze semmi érdemlegeset nem csinálsz, akkor téged valószínűleg ebbe a kategóriába sorolhatunk.

3) A paragép

A paragépek a felkeléstől kezdve egészen az esti lefekvésig – néha még azt követően is – aggódnak valamin. Számukra a legkisebb lazítás sem képzelhető el, egyszerűen nekik kell megmenteniük a világot, valamint minden ennél kisebb jelentőségű helyzetet is. Viszonylag könnyen beazonosítható az ilyen típusú kolléga, mert általában egy füstölgő puskaporos hordóra hasonlít. Ha a fentiek jellemzők rád és ezek tetejébe még olyan a természeted is, hogy szereted rajta tartani a kezed a dolgok ütőerén, akkor kezdhetsz aggódni. Miközben te úgy érzed, hogy ügyelsz a részletekre (más ezt ugye úgysem képes megtenni rajtad kívül), a kollégáid időzített bombaként tekintenek rád és igyekeznek minél messzebb kerülni tőled, már csak a várható robbanás miatt is.

4) A csicska

„Ó, megtennél nekem egy szívességet, ha megkérlek?” Ha a kérdéssel rendszeresen találkozol, téged valószínűleg csicskának néznek. Általában minden nagyobb munkahelyen van egy olyan személyiségű ember, akiből előbb-utóbb csicska lesz. Ez a kategória olyan kollégákat gyűjt, akik bármilyen jellegű kérésbe beleegyeznek, a munkájuktól függetlenül bármilyen dologban hajlandóak a szolgálatodra lenni. Természetesen van különbség a segítőkészség és a kihasználhatóság között. A csicskák úgy tekintenek magukra, mint aki egyszerűen csak segítőkész és aki cserébe hasonló jókat várhat. De ne legyenek illúzióink. Ha a sajátod helyett valaki másnak a munkáját – vagy annak egy kevésbé látványos, esetleg unalmas részét - végzed rendszeresen, akkor az azzal jár, hogy a saját dolgod viszont nem halad. Ez pedig mind a saját teljesítményeden, mind pedig a csapat összteljesítményén meglátszik. Az üzletben a józan nemet mondás ugyanannyira fontos képesség, mint a helyeslés.

5)  A szimuláns

Van olyan kolléga a környékeden, akinek több komoly beteget-jelentésre van szüksége, hogy egyet el is higgy neki? Ha igen, máris azonosítottad a szimulánst. Ők talán még rosszabbak, mint az alibisták, mert az utóbbiak néha azért bejárnak a munkahelyre valami álcázó hadműveletet bemutatni. Az azonban biztos, hogy mindkét kategória gyenge láncszem a csapat szempontjából és nem árt nekik ezt el is mondani. Ha néhányszor veled is előfordult, hogy a másnaposságot borzalmas influenzaként aposztrofálva vettél ki néhány napot, van egy rossz hírem. Te is szimuláns vagy.

6) A pletykafészek

Könnyed, laza vagy? Kijössz mindenkivel? Szeretsz sok emberrel kapcsolatot ápolni, megbeszélni velük a világ dolgait? Kedveled az érdekes információk elemzését és továbbadását? Ha igen, komoly esélyed van a pletykafészek címkére. Azzal nincs semmi gond, ha megbeszélitek a hétvégi programot vagy megszakértitek az X-faktor aktuális produkcióit. De ez ne menjen se a munka, se mások intim szférájának rovására. Az emberek általában szeretnek érdekes dolgokról beszélgetni. De mindig tudni kell, hogy mikor kell abbahagyni – vagy el sem kezdeni.

7) A dagidani

A dagidaniság sokféle formában jelenhet meg. A „mindent nekem” attitűd eredményezi azt, ha nem köszönsz meg segítséget (hiszen az jár neked), nem gratulálsz a kollégádnak egy remek gondolatért (mert irigy vagy, hogy nem neked jutott eszedbe), ha más ötletét sajátodként adod tovább (mert te is szeretnéd élvezni kicsit a dicsőséget). Ha mindent magadnak tulajdonítasz, akkor nagyon sikeres leszel a kollégáid elidegenítésében és sajnos a vezetők egy részét is viszonylag könnyű becsapni. Ne feledd, hogy a munkahelyen általában csapatmunka folyik, a közös teljesítményt pedig illik közös erőfeszítésnek tulajdonítani. A kapzsiság hosszú távon nem működik.

8) A szorgos méhecske

Először érkezel, utoljára távozol. Az asztalodnál kapsz be pár falatot és olyan ritkán mész ki a WC-re, hogy a kollégák néha már aggódnak az anyagcseréd miatt. A beszélgetéseid szigorúan az üzletről, a munkádról szólnak és egy munka utáni sör a csapattal vagy barátokkal benne sincs a pakliban. A szorgos méhecske napjai szigorúan be vannak osztva, abba már nem igazán fér semmi más. Nincs is ezzel semmi gond mindaddig, míg a csapat meg nem unja a folyamatos zárkózottságod és nem kezd el kívülállóként kezelni.

9) Mókamester


A humor minden munkahely szerves része. Ha semmin nem tudnánk nevetni vagy viccelni, a munkahelyi légkörnek végleg annyi. Viszont a humorban érdemes tudni és érezni a határokat, amit nem célszerű átlépni. A csapat mókamestere ezekben a dolgokban eléggé járatos. Szeretnéd, ha mindig viccesnek tartanának? Számodra az, hogy nevetnek rajtad/veled, azt jelenti, hogy kedvelnek? Mindenből viccet csinálsz, ha kell, ha nem? Ha ez a helyzet, már állhatsz is a Mókamester kategóriába. Ha magadénak érzed ezt a kategóriát, légy óvatos. Nem lehetetlen, hogy egy szép napon az egész visszaüt rád és akár még az állásod is veszélyeztetheti.

10) Machiavelli

A sikerhez vezető utad könyörtelenség övezi? Hagytál már magad mögött legyőzötteket? Ha igen, Machiavelli örökösének tekintheted magad. Ez a kategória a ravasz, számító, kimondottan célratörő és semmitől vissza nem riadó emberek gyűjtőhelye. Az ambícióval semmi gond nincs. Nagyon sokunknak ad ez motivációt a napi kemény munkához. A gond ott kezdődik,amikor a sikereid könyörtelenül, mások rovására vagy mások erőforrásaival szeretnéd elérni. Sok Machiavelli-örökös tűnik visszafogottnak, csendesnek, de azért a háttérben mindig tesznek valamit azért, hogy mások sikertelenek legyenek és előbb-utóbb átvehessék a helyüket.Ha ebbe a kategóriába tartozol, ne feledd: „Kard által vész, ki kardot emel”.

Nos, ezek Michael Davies főbb kategóriái. Mindannyian tudjuk, hogy ez a kép korántsem teljes és mi sem azért közöljük, hogy túl komolyan vegyétek.

De azért pár percet érdemes elgondolkodni rajta. 

Feliratkozás

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2908
Összes látogatónk eddig: 367232