Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

A motivációs levél virágzása és hervadása

Ma megvalósul minden álláskereső álma: egy példán keresztül megmutatom, hogyan lehet két-három kattintással közel tökéletes motivációs levelet íratni a ChatGpt-vel. Azért keserédes ez, mert azzal, hogy megírja helyettünk a mesterséges intelligencia, a motivációs levél valószínűleg hamarosan el is veszíti alapfunkcióját. És bár már manapság is igen ritka, ha egy HR-esnek van ideje/kedve/szakmai érdeklődése/nyitottsága/motivációja elolvasni egy, sajnos sokkal inkább kísérő levél szintű motivációs levelet, hamarosan azok sem fogják elolvasni, akik eddig örömmel – és szakmailag releváns módon - olvasták és használták jól a kiválasztási folyamatban. Vízióim szerint a kiválasztási folyamatok is forradalmi változáson mennek majd át, és hamarosan átveszi valami más a motivációs levél szerepét is. Na, de addig is még lehet néhány jó lehetőség villantani…

Előljáróban

Szerintem akkor vagy igazán profi, ha az álláskeresésedet minél inkább megtámogatod a mesterséges intelligencia használatával. Ez egy "alapfokú" cikk, csak felvillantása a témának. Tágas a tér, én most egy szeletét hozom (a motivációs levelet), de ha tájékozódsz, könnyen megtalálhatod a módját az önéletrajzod felturbózására, a LinkedIn profilod jó kulcsszavazására és így tovább. Én magam HR tanácsadóként egyéni folyamatokban dolgozom és állásinterjúra való felkészítésben, akár az álláskeresést nehezítő személyiségvonások fejlődési lehetőségeiben "utazom". Szándékom szerint ennek a cikknek a téma iránti érdeklődés-felkeltés a célja, hogy megérezd, mennyire fontos megismerni és megtanulni használni a mesterséges intelligenciát, akár az álláskeresésben is. A pályázati anyagod elkészítéséhez mostmár nagyon sok online, ingyenes és fizetős segítséget kaphatsz, de én továbbra is abban hiszek, hogy mindaz nagyon keveset ér, hogy a jól seózott, jól megmarketingelt LinkedIn profil miatt előre ugrasz ugyan a találati listában, aztán pedig személyesen nem tudod hitelesen képviselni a "túlmarketingelt" pályázati anyagodat. Bárkitől kérsz segítséget, az a minimum, hogy a segítő-vállalkozó személyét, szakmai tapasztalatát ellenőrizd és ha úgy érzed, hogy marketinges segítségre van szükséged, akkor marketing szakértőt vonj be, ha pedig HR-es tapasztalatot, tanácsot szeretnél, akkor értelemszerűen HR tapasztalattal rendelkező szakemberhez fordulj. Ha szeretnél, és nem azért mert "megmanipuláltak" például olyan félelemkeltéssel, miszerint az ő segítsége nélkül meg sem nyitják a pályázati anyagodat. Olyan masszív munkaerőhiány van Magyarországon, amely mellett kizárt, hogy egy komoly cégnél megnézetlenül maradjon egyetlen önéletrajz is. Ha mégis, akkor ott nem a pályázati anyagoddal van a gond... 

 

MI? Motivációs levél!

 

Akkor jársz el igazán ügyesen, ha ChatGpt által tálcán kínált eredményét jó ízléssel megfűszerezed, kiegészíted és személyre szabod magadnak - akár motivációs levélről legyen szó, akár más "generált" dologról. Ehhez itt a blogcikkek között is találsz jó segítséget, csak keress rá a motivációs levélről írt cikkemre. Az MI jó alapot szolgáltat és persze lesznek, akik a produktumát egy az egyben fogják használni, egy ideig az is szemetgyönyörködtető lesz a HR-es kollégáknak, persze csak addig, amíg el nem pukkan a szappanbuborék.

 

Az alábbi példához egy álláshirdető portálról egy random HR-es pozícióra szóló álláshirdetést használtam fel, „ártalmatlanítva”. Kitöröltem a cégnevet, az azonosításra alkalmas dolgokat. Bár ennek most nem sok jelentősége van, annak már sokkal inkább, ha pl. munkahelyi levelezést, szabályzást töltesz fel és kéred, hogy fogalmazza meg a választ vagy foglalja össze. (Meghökkentő számomra, hogy a cégek mennyire nem szabályozzák az MI használatát, a munkavállalók könnyűszerrel, következmények nélkül tölthetnek fel akár bennfentes adatokat is, rendesen kiszolgáltatva ezzel az adott céget. Ez akkor is nagy károkat okozhat, ha a munkavállaló naivitásból jár így el, és csak próbálgatja ezt a nagyszerű vívmányt... ami amúgy tényleg nagyszerű, gyors és valódi segítség lesz a munka világában, ha szabályozzuk és megtanuljuk, megtanítjuk a használatát.)

 

FONTOS! A mesterséges intelligencia használatával kapcsolatban – a jövőre nézve még inkább! – az egyik fontos szabály, hogy ne adj ki magadról sem (és a cégről sem, ahol dolgozol) semmilyen adatot, érzékeny információt. Az MI mindent gyűjt rólunk és idővel felhasználja „ellenünk”, persze segítő szándékkal – csak kérdés, hogy ki szedi a hasznát a segítségnek.

(Kis mellékszál, de hogy jobban értsd, hogyan manipulálhatnak bennünket az MI segítségével (is): például a legnagyobb ismerkedős portálon jobbra balra húzogatott képek alapján a rendszer átlagolhatja, hogy neked általában milyen karakterű férfi vagy nő tetszik. Ezt az információt a honlap üzemeltetője továbbértékesítheti és az a cég, aki ezt az információt megvásárolja már tudhatja rólad, hogy „mire nyílik a szíved”. Ez alapján személyre szabhatja a neked szánt hirdetést (amiben a saját termékét reklámozza) és olyan „fizimiskájú” személyt tehet a hirdetésbe a mesterséges intelligencia segítségével, aki a te zsánered (az ismerkedős oldalról begyűjtött információ alapján). Miért? Mert amire „nyílt a szíved”, arra könnyebben nyílik a pénztárcád is. Ha a terméket számodra szimpatikus „ember” kínálja, készségesebben vásárolsz. Igen manipulatív világ vár ránk. Vagy már nem is vár.)

 

Első lépés

 

A megpályázni kívánt hirdetés szövegét másold be az openai.com oldalon elindított ChatGpt felugró chatablakába, de nagyon fontos, hogy előtte utasítanod kell arra, hogy miként járjon el. (Ez bármilyen kérdésed/kérésednél fontos lesz!) Az eredmény, amit kiad magából annak megfelelő lesz, hogy te milyen részletességgel adod ki a parancsot – ezeket „prompt”-oknak nevezik. Olyan nyelven adja az eredményt, amilyen nyelven kommunikálsz vele.

 

Az alábbi motivációs levélhez az én prompt-om ez volt: „Szimuláld, hogy álláskeresőként motivációs levelet írsz az alábbi álláshirdetésre, egy A4 oldalnyi terjedelemben, úgy, hogy minden elvárásnak megfelelsz, 1 éves tapasztalattal rendelkezel és nagyon szeretnél a felhívásnak megfelelni.” Az eredményből fogod látni majd, hogy mit szeretnél másképp, egyszerűen csak mondd meg neki, fáradhatatlanul végrehajtja, annyiszor, ahányszor csak akarod. Mindig olyan szerepből reagál, amilyet vársz tőle: jogászként, HR tanácsadóként, stb. Megadhatod a stílust, a válaszának a hosszát, részletességét, gyakorlatilag bármit. Élelmes szakértők már pénzért is árulnak promptokat, de ha bármiben bizonytalan vagy, kérdezd meg tőle a ChatGpt-t! Arra is válaszol, hogy számára melyek a legelfogadhatóbb prompt-ok ahhoz, hogy számodra elfogadható választ tudjon adni.

 

Íme az eredmény, változtatás nélkül másolom ide:

 

Tisztelt [Címzett neve],

Nagy lelkesedéssel olvastam az álláshirdetést a Recruitment Partner pozícióra a [Cégnév]-nél, és ezúton szeretném kifejezni érdeklődésemet és motivációm az állás iránt. Az elvárásokat és feladatokat tekintve úgy érzem, hogy tökéletesen illene az eddigi tapasztalatomhoz és szakmai ambícióimhoz.

Az elmúlt egy év során intenzíven dolgoztam munkaerő-közvetítés területén, ahol kiemelkedő jelölt- és ügyfélmenedzsment készségeket fejlesztettem ki. Megtanultam hatékony sourcing stratégiákat alkalmazni a megbízók igényei alapján, és kompetencia alapú interjúkat szervezni és lebonyolítani. Nagy figyelmet fordítok a professzionális tanácsadásra, és hiszem, hogy az ügyfélkapcsolattartás az eredményes együttműködés alapja.

Az angol nyelvtudásom kiváló, ami lehetővé teszi a nemzetközi ügyfelekkel történő hatékony kommunikációt. Az elhivatottságom, pontosságom és problémamegoldó képességem segítenek abban, hogy magas színvonalú szolgáltatást nyújtsak a partnereink számára.

A Recruitment Partner pozícióban látom a lehetőséget arra, hogy továbbfejlesszem szakmai készségeimet és építsem a karrieremet. Nagyra értékelem az önök rugalmas munkaidő és home-office lehetőségét, amely lehetővé teszi számomra a hatékony munkavégzést és az egyensúlyt a magánélet és a munka között.

Hiszek abban, hogy az ügyfelek elégedettsége és a minőségi munka meghozza az elismerést és az eredményeket. Ezért hiszek abban, hogy a [Cégnév] csapatában megtalálom az inspirációt és a lehetőséget a szakmai fejlődésre.

Köszönöm, hogy lehetőséget adnak nekem, hogy pályázatommal jelentkezzek az állásra. Mellékelve küldöm önéletrajzomat, és nagyon remélem, hogy lehetőséget kapok arra, hogy személyesen is bemutatkozzak és részt vehessek a további folyamatokban.

Tisztelettel,

[Név]

 

Így ni. Könnyen belátható, hogy ez már most jobb színvonalú, mint egy átlag kísérőlevél. Nézegesd, ismerkedj vele, használd, amíg lehet. Ahogy fent említettem, hamarosan egyetlen HR-es sem lesz, aki elolvasná, mert fejből fogják tudni a szöveget. Csak emlékeztetőül: tedd hitelessé magadra nézve!

A ChatGpt-nek ez már ugyan egy továbbfejlesztett verziója, de még ingyenes. Ha előfizetsz rá, jóval akkurátusabb, még kimunkáltabb eredményeket kaphatsz.

 

És hogy mit hoz a jövő?

 

A HR szakma is igyekszik követni az eseményeket, de nem árulok el nagy titkot, ha elmondom, hogy – ahogy sajnos sok cég, sok területen, és amúgy a világ nagyobbik része – az események mögött kullog. Jó hangzik, hogy a mesterséges intelligenciát már sokan, sok helyen használják, akár a kiválasztási folyamatokban is, talán világszintű multik már igen. De hogy milyen változások várhatóak a cégek munkafolyamataiban, azt mondjuk úgy, hogy „Szakértőink még vizsgálják az innovációs lehetőségek minél szélesebb körben történő hatékony és produktív felhasználási módját”… Khm.

De elképzelésem azért van, ha én lennék, akinek fejlesztési javaslatot kellene adnia arra, hogy milyen kiválasztást segítő elemeket használjunk, akkor olyat találnék ki, amihez jelölt oldalról a mesterséges intelligencia nem használható – például a részletesebb referencia levél, portfóliók összeállítása vagy akár egy személyes szakmai siker összefoglalása. Na de majd látjuk, bízzunk a HR-es kollégák kreativitásában. Addig is tedd meg a tőled telhető legprofibb felkészülést, mert a folyamat végén úgyis azon múlik, hogy tudod-e képviselni magad, a pályázati anyagodat, meggyőző tudsz-e lenni az alkalmasságodat illetően. Ilyen szempontból örül a lelkem, mert a HR-ből – ebben a szép új jövőben, reményeim szerint – megnövekszik a H, azaz a humán faktor jelentősége. Mind szakmai oldalról, mind jelölt oldalról. Hajrá! (Ha segítségre van szükséged az állásinterjúra való felkészülést illetően, jelentkezz, szívesen segítek!)

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2969
Összes látogatónk eddig: 367293