Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Komolyan? Tényleg? Biztos? – Fejleszd a kritikai gondolkodásmódodat!

Már írtam korábban, hogy a mesterséges intelligenciától jobb, ha nem félünk (bár igen nehéz nem megrémülni), hanem felkészülünk rá és megtanulunk vele együtt élni. Igyekszem úgy fogalmazni, hogy ne egy folyamatos vészharang kongatásnak tűnjön, de muszáj átgondolnunk, hogy mi ilyenkor a legjobb teendő. A mai cikk a kritikai gondolkodás fejlesztéséről szól, érdemes elsajátítani, fejleszteni és a gyermekeinknek is megtanítani. Még nem tudom, hogyan mondjam szépen, de ezt a cikket egy homo sapiens írta, azaz én, és nem robot. Ja, és mióta eldöntöttem, hogy nem írok, azóta tudom, hogy írni akarok. Méghozzá kizárólag azoknak, akik nem AI-t akarnak olvasni. Nem azért, mert okosabb vagyok. Hanem mert van szívem, saját tudásom és tapasztalatom és nem keresek pénzt az AI-val. Olyanoknak írok én, akik vágynak rá, hogy ne legyenek manipulálva. Továbbra is abban hiszek, hogy emberi kapcsolatokban sérülünk - emberi kapcsolatokban gyógyulunk.

 

Kételkedj!

 

Oké, akár abban is, hogy tényleg nem a chatgptvel írtam az alábbiakat. (Bízz bennem!) De egy olyan országban, ahol az emberek egymás iránti bizalma és az ebből adódó együttműködési hajlandósága amúgy is a béka feneke alatt van, valódi tükörnek tekinthetünk egy olyan világot, amely épp most bontakozik ki előttünk. Ezt mi hoztuk létre. (Csak nekem megmosolyogtató, hogy számos honlapon egy robotnak kell bizonygatnom (rechapcha), hogy „Nem vagyok robot”? – Látod, ő is kételkedik. De kiben is?)

A mesterséges intelligencia számos előnye, gyorsasága és hatalmas lehetőségei mellett még kontúrosabbá válik egy olyan világ, ahol a gép még azt is megcsinálja helyettünk, amire a legmerészebb álmunkban sem gondoltunk, annyi valótlansággal és hamis dologgal, amire még életünkben sem volt példa:

  • Könnyedén rajzol, tervez meg helyettünk bármit, olyan fantáziával, amelyhez a világ milliárdnyi képét, motívumát, színét, formáját használja (midjourney.com) Fantasztikus lehetőség, tényleg bámulatos előnyökkel, de.
  • Olyan profilképeket szerkeszt (akár rólunk is) önéletrajzokhoz, bármihez, amilyenek sosem voltunk és oda szerkeszthetnek bennünket egy fotón, videón, ahol sosem jártunk, azokkal, akiket nem ismerünk (tryitonai.com). (Ezt persze eddig is tudta a photoshop, csak a mesterséges intelligencia „fantáziája” nagyobb és profibb a kivitelezése.) De az arcunkkal olyan videó is készülhet, amit nem vállalunk szívesen.
  • 3 mp-es hangmintából akár a te hangodon is megszólal és mondd olyan mondatokat, amelyeket sosem mondtál, sosem mondanál… elég, ha leírja neki valaki.
  • Bármilyen szöveget felolvas, elmond, narrál, szinkronizál legalább 45 nyelven, akár egyidőben – és már teljesen emberi hangon, kiválasztható érzelemmel (revoizer.com). 
  • Nincs kérdés, amit ne válaszolna meg (így-úgy), nincs szöveg (cikk, diplomamunka, házifeladat, poszt, szerződés, stb.), amit ne írna meg (de akár adathalász emailt, lejárató kampányt, manipulatív marketing és politikai kampányt, stb.)
  • Csak „fun-fact”-ként: már készen van az az applikáció, ami felismeri, hogy egy szöveg chatgpt-vel készült-e, de ügyes fejlesztők gyorsan létrehozták azt az applikációt is, ami segít olyan chatgpt-s szöveget létrehozni, amit a chatgpt-t felismerő applikáció nem ismer fel… (úgy megmosolytató, hogy közben nem is vicces)

Hosszan folytathatnám a sort, mert gombamód szaporodnak az applikációk, IT alkalmazások, amelyeket a mesteséges intelligencia felhasználásával működtetnek, a Microsoft és a Google nagy dobásai még majd csak most jönnek..., és az egész tökéletesen szabályozatlanul, különösebb erkölcsi és törvényi kontroll NÉLKÜL történik. (Egy 1500 fős informatikai és kiber-biztonsági szakértők körében történt felmérés szerint 74%-uk aggódik és biztos benne, hogy bajban vagyunk. A folyamat nem visszafordítható, a fent felsoroltakat pedig kiberbűnözők is használják. Már most.) Az MI kiváló eszköz, csodás fejlődési ugrás lehetőségét rejti az emberiség számára, és bizonyára látunk is majd mesterséges intelligenciát úgy diagnosztizálni orvosi leleteket, ahogy még sosem, életmentő műtétet végrehajtani, művégtag formájában emberi életeket jobbá tenni, számos szakmai területen fellélegezhetünk, mert nagyszerű segítsége lesz az emberiségnek. De ránkrobbant szabályozatlanul, úgy, hogy a kezeléséről, etikus felhasználásáról nem tanított meg bennünket senki. 

 

Ne a robottól félj…

 

No, hát a bravúros AI felhasználásokat látva (és még mennyi meglepetés vár ránk!) az első felismerés az, hogy mostmár igazából semmiben és senkiben nem bízhatunk, mert bármilyen képet, hangot, szöveget meg lehet manipulálni és az emberiség meg is fogja, attól nem kell félnünk, hogy ez a lehetőség parlagon maradna.

Hová lesz a bizalom? Mi lesz velünk bizalom nélkül? Szerintem sokkal nagyobb félnivalónk van ettől a kiszáradt, bizalom nélküli világtól, minthogy a robotok tesznek el minket láb alól… Azért van egy kb. 350.000 éve tartó evolúciós tanulásunk arról, hogy ha az emberiség nem működött együtt, akkor mi történt vele. Vajon tanulunk valaha a saját tapasztalatainkból?

 

Na de nézzük, mit tehetünk? Kritikai gondolkodás!

 

Ez egy folyamatos trenírozást igénylő kompetencia, még az is lehet, hogy ha a poroszos oktatás nem nyírná ki folyamatosan belőlünk évtizedek óta, teljesen máshol tartanánk. Na de tudjuk, hogy semmi sincs véletlenül. A kritikai gondolkodás képességét a mesterséges intelligencia megjelenése nélkül is szükség (volna) fejleszteni, sok automatizmusból, végrehajtói szereptől vagy a „birkanyájságból” is kiemelné az emberiséget.

 

Tegyünk most valamit ezzel, javaslom, hogy:

 

  • Tudatosan légy éber arra, hogy egy egészséges mértékű gyanakvással tekints képre, szövegre, hangra, bármire… Kiváló hamisítványokat láthatunk majd művészeti alkotások formájában, művészi szövegeket irodalmi vagy hivatalos stílusban, amit lehet, hogy nem az alkotott, aki szerzőként fel van tüntetve (ez ugyanígy igaz újságcikkre, hivatalosnak tűnő közüzemi számlára és akár egy telefonhívásra is – gondolj csak az unokázós csalókra – sajnos kivétel nélkül minden információt össze tudnak szedni ahhoz (akár hangmintát is), hogy tökéletes telefonhívást imitáljanak!).
  • Analizálj! Az analitikus gondolkodásmód azt jelenti, hogy figyelsz a részletekre, összefüggéseket keresel, akár nézőpontot váltasz és alternatívákat vizsgálsz.
  • Kérdezz! Tegyél fel magadnak is kérdéseket és a gépnek is, ha úgy adódik. A chatbotok élőben és írásban is bizonyos korlátokkal azért rendelkeznek, ha a határaikon túlra mész egy jó „keresztkérdéssel”, hamar kiderülhet, hogy csalás szándéka van-e a hívásban/levélben/honlapszövegben. Konstruktív, kapcsolatépítő kérdéseknek egyre nagyobb szerepe van a párkapcsolatokban, munkahelyen is, tanuld meg, hogyan kérdezünk profin.
  • Fókuszálj a forrásra! Ne csak a „végtermékre” koncentrálj, ami már a felszínen van, amivel érintkezel, hanem keresd a dolgok forrását, gyökerét. Kutass, járj utána információknak, a hívó félnek, stb.
  • Lassítsd a rutinjaidat! Megszokásból már ide-oda kattintgatunk, a szemünk és agyunk megszokott egy csomó dolgot, amivel elégszer találkozott (gondolj csak egy közüzemi számla logójára, egy pillantásból tudod a színéből, hogy melyik cég… de biztosan az?), ha megfontoltabban, lassabban éled az életed és jobban figyelsz, talán nagyobb az esély, hogy éber légy.
  • Tájékozódj több forrásból! Engedd, hogy táguljon a világod, légy kíváncsi, hogy más nézőpontból, más vélemények és tapasztalatok alapján lenne-e neked is más véleményed, vagy másmilyen cselekvésed, mint eddig volt.
  • Keresd a homo sapiensek társaságát! Megmosolyogtató, nem? Ez persze nem a klasszikus kritikai gondolkodást fejlesztő ötlet (de nagy potenciál rejlik benne a „túlélésünket” illetően!). A jó minőségű, értékes emberi beszélgetések, véleménycserék, konstruktív viták, az egymás szemébe nézésének lehetősége szerintem akkora érték, amit - ha tudatosan nem tartasz kézben -, pillanatok alatt érezheted kiszolgáltatottnak magad. (Javaslom az „Ő” című filmet megnézni – angol cím: She. Az egyik legmegmozgatóbb film arról, hogyan válhatunk kiszolgáltatottá érzelmileg egy robotnak.)
  • Keresd a saját megoldásaidat! Találj új szokásokat, új embereket, új forrásokat, új megküzdési stratégiákat, amelyektől te magad tudsz gondoskodni magadról, hogy csökkenjen a frusztrációd, félelmed, bizalmatlanságod!
  • Intuíciód is van! Az intuíció képessége nehezen összehozható a kritikai gondolkodással, de az egyik legizgalmasabb kérdés számomra, hogy ebben a nagy kognitív fejlődési ugrásban hogyan kerül majd előtérbe a szív, a lélek, az érzés. Mert hát ezek azok, ami a robotoknak nincs. Lehet, ez a versenyelőnyünk? Mersz még támaszkodni a megérzéseidre? Fejleszd, mert fejleszthető ám! 

 

Félelemben hosszútávon nem lehet egészségesen élni. A kételkedésben, szkeptikus hozzáállásban is meg kell találnunk egy egészséges egyensúlyt, mert ha túlzottan bebillen a bizalom, akkor ott nincs jó együttműködés, szép emberi kapcsolatok és egészség.

Ha a szorongásaid, álmatlanságaid, egészségügyi megingásaid vagy a kiegyensúlyozatlanság bármilyen jele alapján úgy érzed, hogy „támad a világ”, lassíts, menj a természetbe, használd az összes belső erődet, mozgósítsd az öngyógyító képességedet! Ha így is energiátlannak, fáradtnak érzed magad, akkor kérj segítséget. Bárkitől, bárhogyan, keresd a neked megfelelő lejobb megoldást, de ha lehet, ne hagyd benne magad hosszútávon az apátiában. Néha azt hisszük, hogy elbírjuk, hogy nekünk nincs klíma-szorongásunk, technofóbiánk, egzisztenciális szorongásunk, bizalmatlanságunk az élet felé… és mégis valami terheli a tudattalanunkat, gátolja az energiánk áramlását.

Kérj segítséget! Tőlem is, szívesen állok rendelkezésedre! Egy klassz önismereti folyamatban vissza tudsz találni a belső erőd forrásához, tudunk megküzdési stratégiákat, megoldásokat találni, új célokat megfogalmazni és elérni. Ha arra néznél rá, hogy a testi tüneteid hogyan vannak összefüggésben veled, a lelkeddel és a körülményeiddel, akkor Ultrarövid terápiás konzultáció keretében gyorsan, hatékonyan tudunk előrelépni. Örömmel kísérnélek a gyógyulásod útján is.

 

Uí: A mesterséges intelligencia is tud segíteni. Az openai.com oldalán könnyedén regisztrálhatsz és írásban felteheted az összes kérdésedet. Utasítsd, hogy adjon a mentális erőnléted javításához tippeket és megteszi. Kérd, hogy írjon javaslatokat, hogy mit tegyél a szorongások ellen és kiváló felsorolást ad, jobbnál jobb ötletekkel. Kérj könyv- és filmajánlatot bármely témában, akár lényegretörően össze is foglalja neked. Bármilyen kompetencia-fejlesztésre lesz megoldás-javaslata. De ne feledd... Kételkedj profin! És ha nyílik a szíved az emberi kapcsolatokra, vágysz az emberi szóra, akkor vagy jó úton. Emberi kapcsolatokban sérülünk - emberi kapcsolatokban gyógyulunk.

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2950
Összes látogatónk eddig: 367274