Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

A járvány mint pedagógiai eszköz

Ha még mindig van kedved egy kicsit azon gondolkodni, hogy mi a csudáról szólt 2020, akkor én is behozok egy nézőpontot, hátha segít a továbblépésben vagy akár a fejlődésben. Csodálatos és jelentőségteljes változási folyamatban vagyunk, egy titka van annak, hogy élvezzük, az az, hogy tudatosnak kell lennünk ebben a változási folyamatban. Persze sodródhatunk is, de az más műfaj, mi Előremenekülők vagyunk. Minél jobban ismered magad, annál kevésbé fogsz félni a változásoktól és önmagadtól. Lássuk, hogy ha elfogadjuk, hogy a járvány egy pedagógiai eszköz, akkor mire hívja fel a figyelmünket, vajon mit is kellhet fejlesztenünk…

 

Még az elején szeretném leszögezni, hogy természetesen nem a betegséget és a halálozási rátát értem a "csodálatos és jelentőségteljes változási folyamat" alatt, hanem mindazt a dinamikát, amit a változásból, mint lehetőségből kihozhatunk.

Ha a korábbi évekkel összehasonlítjuk, akkor elmondható, hogy a személyes távolságtartás miatt 2020-ban mindennél erősebbé vált a kommunikáció jelentősége. Ha még azt is hozzávesszük, hogy mindez az online térbe került, akkor még közelebb vagyunk a mondanivalóm lényegéhez.

2020 a szavaid éve volt.

Ráadásul nehezített, virtuális pályán. Azért nehezített, mert a kommunikációt normál esetben kiegészíti a metaszint is (a testbeszéd, az arcjáték, gesztusok, a környezeti hatások, stb.), amely a virtualitásban korlátozottan érzékelhető csak vagy nincs. Tehát, ami biztos, hogy 2020-ban mérlegre került a kommunikációs képességed (és nem ért véget a teszt!), és most – az alábbi kérdések segítségével – reflektálhatsz önmagadra, hogy vajon mennyire voltál/vagy tudatos:

  • Tudatában voltál-e, hogy megnőtt a jelentősége a kommunikációd stílusának, formájának, mennyiségének?
  • Figyeltél-e arra, hogy segítened kell a másik fél megértését a fent említett elmaradó vagy gyengébb metakommunikáció miatt (főként munka terén)?
  • Törekedtél-e arra, hogy időben, mennyiségben pótold a virtualitás miatti kieső részeket?
  • Segítetted-e kommunikációs partneredet abban, hogy komfortosabb legyen veled kapcsolódnia? (Jobb kép- és hangminőség, zavaró tényezők elhárítása, stb.)
  • Fókuszáltál-e arra tudatosan, hogy a kimondott szavaidnak nagyobb súlya van, hogy érzékenyebbek vagyunk, könnyebben építünk és rombolunk a szavainkkal, mint szokásosan?
  • Adtál-e több időt virtuálisan a kollégáidnak, rokonaidnak, bepótolandó az offline találkozásokat?
  • Tettél-e kapcsolatépítő elemeket a kommunikációdba? Voltál-e extrán kedves, nyújtottál-e vigaszt, balzsamos szavaiddal nyugtattál, bátorítottál-e másokat?
  • Tudtál-e őszinte lenni, tudatosan nyílt és transzparens voltál-e?
  • Figyeltél-e arra, hogy az írásos kommunikációban a partnerednek nehezebb érzékelnie a viccelődést, kétértelműséget, komolyságot?

 

Ha a válaszaidból kiderül, hogy gyenge vagy semekkora tudatosságod nem volt arra, hogy ebben a megváltozott világban fejlettebb, korrektebb, több (vagy kevesebb!), de mindenképp jobb minőségű kommunikációra van szükség, akkor talán itt az idő, hogy idén ezt a témát fókuszba helyezd.

Mit jelent a tudatosság?

Tudatosnak azt jelenti, hogy nem a megszokott programodat futtatod és hajtod végre tudattalanul, hanem megállítod, új reakciókat, új megoldásokat keresel és aszerint kommunikálsz és éled az életedet. Persze nem mindig kellenek új módszerek, jó lehet a régi is, ha az épít, megemel, minőségi szintlépést eredményez a te életedben is és a környezetedében is. Mától muszáj együttműködőnek, konstruktívnak lennünk, mert ha tovább folytatjuk a rombolást… Nem is folytatom ezt a vonalat, inkább arra biztatlak, hogy 2021 szóljon a kapcsolataidról, akár munkahelyi, akár magánéleti kapcsolatokról beszélünk, mindig lehet magasabb szintre emelni a minőségét. Gondozd, ápold, fejleszd a kommunikációdat, válj sokkal tudatosabbá és meglásd, kivirágoznak az emberi kapcsolataid és te is sokkal jobban fogod magad érezni. Pallérozd az írásbeli képességeidet is, írj szép leveleket, amelyet jó megkapni, tegyél bele valami pluszt, ami megragadja a figyelmet és feltölti az olvasóját. Apróságokon múlik, de próbáld ki! Apró elismerő félmondatok egy rutinból elküldött email végén csodákat tesznek! Ha akármilyen apró, de sok építő elem hiányzik egy házból, az összedől. Amikor félelem, bizonytalanság és krízis uralkodik a világban, eljött az idő, hogy adj (igen, te, felvállalva minden felelősségedet ebben) figyelmet, jó szót, kedvességet, szeretetet a közvetlen környezetednek.

A blogon is találsz számos kommunikáció-fejlesztésről szóló cikket, keress rá az „aktív hallgatásra”, az „asszertív kommunikáció” vagy a „kérdezés technikák” címszavakra. Ha egyéni folyamatban szeretnél a kommunikációdban fejlődni, akkor jelentkezz és lássunk neki a közös munkának!

Nekem öröm írni neked, és mindig nagyon derűs leszek, ha te is írsz nekem, mert szeretem tudni, hogy mi jár a fejedben, mi foglalkoztat és úgy egyáltalán, hogy vagy? Csak kattints ide és írj!

 

Barátsággal,

Anita

Ha önismeretedben, kommunikációdban fejlődnél, változni vagy gyógyulni vágysz, keress bizalommal, már nagyon várom a közös munkánkat!

 

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2979
Összes látogatónk eddig: 367303