Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

A hócipőd félig tele van vagy félig üres?

Minden valahogy máshogy van. Lemondják, elmarad, megszűnik. Nehezebb, más, bizonytalan. Küzd az ország, küzd a világ. És a legtöbbünknek a hócipője is tele van… Vihar előtti csend ez, a belső feszültségét mindannyian érezzük, ki így, ki úgy. A változás elkerülhetetlen, biztosan érzed te is, hogy ebből már nincs visszaút. De miért is lenne, az evolúció már csak ilyen. A jó hír, hogy fejlődés a cél, az evolúció lényege mindig is a jobbítás volt, mostmár csak nem kéne elrontanunk. Addig is, amíg tanácstalan vezetőket látsz magad körül, tétova félmegoldásokkal tarkított az oktatás, az egészségügy és gyakorlatilag minden, addig mi jó Előremenekülők módjára nézzük meg, mit tehetünk a saját házunk tájékán. Ma arra keressük a választ, hogy hogyan lehet fejlődést elérni, amikor épp lebomlik valami…

 

A 3P csapdája

Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mit érdemes elkerülnünk ebben a krízisben, mert csak akadályozni fog. Martin Seligman pszichológus azt tanulmányozta, hogy az emberek hogyan küzdenek meg a nehéz eseményekkel. Azt találta, hogy vannak nagy közös motívumok, amelyek akadályt jelenthetnek a változás utáni felépülésben. Mint minden jó amerikai szakértő, ő is betűszóval jelöli a „találmányát”, a 3P csapdája pedig a következő:

  • Personalization, azaz megszemélyesítés, megtestesítés – az a hit, hogy mi is hibásak vagyunk a történtekért
  • Pervasiveness, pervazivitás, átható képesség – az a hit, hogy az esemény az életünk minden területére kihat és kiterjed majd
  • Permanence, azaz állandóság – az a hit, hogy az esemény utórezgései örökké megmaradnak.

 

És akkor ehhez képest most az van…

A jelenlegi krízishelyzetben egész könnyen tudjuk magunkat megnyugtatni, hogy nem mi vagyunk a hibásak a történtekért – persze az egyéni felelősségvállalás hárítása más téma, de fogadjuk el, hogy a vírus-helyzetet nem mi idéztük elő. Az viszont, hogy az életünk minden területére kihat, ebben a helyzetben nem vitatható. És az sem, hogy az utórezgései örökké megmaradnak (hogy benne leszünk a történelem könyvekben, az már biztos). Mit tehetünk akkor?

Ha egy mondatban akarnánk magyar módra összefoglalni a fentieket, akkor valahogy így hangzik a 3P csapdája: Minden borzalmas: egyrészt az én hibám, rettenetes a helyzet, másrészt az egész életem rettenetes, és mindig rettenetes is marad.

Szóval az első dolog, amit máris tehetünk, hogy szemléletmódot váltunk és a rettenetességből átemeljük a jelenlegi helyzetet a lehetőségek világába és kicsit optimistább, kicsit építőbb, fejlődésorientált gondolkodást csiholunk elő magunkból. Mi lenne, ha nem félnénk? Mi lenne, ha örömteli, boldogító lehetőségek kibontakozását látnánk magunk előtt? Lehet, hogy akár élvezhetnénk is a folyamatot?

 

Válts új energiákra

Ehhez fontos egy alapvető szándék, aminek mélyen, legbelül kellene benned megkeletkeznie – akár egy döntés által. Arra biztatlak, hogy határozd el, hogy új minőségekre törekszel a jövőben. Mozgósíts magadban új energiákat, mert ezzel a „régivel” (mindannyian) ezt az eredményt értük el, amiben éppen csücsülünk. Frissebb, magasabb minőségű energiákat kellene magunkban mozgósítani ahhoz, hogy frissebb, magasabb minőségű eredményt érjünk el. (Itt eszembe jut a mondás: „Örülj, amikor esik az eső. Mert ha nem örülsz, akkor is esik.” A külső körülményeket nehezen tudjuk megváltoztatni, viszont a hozzáállásunk rajtunk múlik.)

 

Mégis hogyan?

Döntéssel. Határozd el magad emelkedettebb dolgok mellett. A belső bölcsességed pontosan tudja, hogy mely területeken lehet szintet ugrani.

Van-e tér a fejlődésre

  • Abban, ahogyan bánsz magaddal? Tisztában vagy-e azzal, hogy minden döntéseddel értékeled magad? Minden szó, gondolat, tett rólad, magadnak szól. Persze a külvilágnak is, de ha van benned düh, harag, elégedetlenség, rosszakarat, az nem téged hátráltat vagy minősít leginkább?
  • Mivel töltöd ki a teret magad körül? Mit teszel bele a nagy egészbe? Mit sugárzol, mit adsz kifelé? Béke, napmeleg nyugalom és harmónia, amivel a környezetedet elárasztod?
  • Szavaid, cselekedeteid építőek? Előremutatóak és konstruktívak? Bántó, lehúzó, gyengítő üzeneteid romboló hatásával tisztában vagy (magad és a külvilág számára egyaránt)?
  • A feszültségigényedre van éberséged? Észreveszed, ha indokolatlanul generálsz magad körül vihart csak mert például a home-office csöndjében kevesebb inger ér?
  • Tudsz tekintettel lenni mások nehéz helyzetére? Gondolsz arra, hogy ez itt nem one-man-show? Együttműködési hajlandóságod túlmutat a saját érdekeiden? Észreveszed, ha már harcolsz?
  • Mosollyal és örömmel teli világra vágysz mosolytalanul és örömtelenül?

Számos kérdéssel folytatható a sor, az élet rétegeit ismerve pedig tágítható a látóhatár, gyereknevelés, párkapcsolat, bármi. Az életed fontos területe mindig elbírhat egy kis fejlődési ugrást.

 

Tartsd meg az erődet!

Fontos fókusz lehet számodra, hogy ami már megvan vagy még megmaradt a saját belső erődből, azt ne forgácsold szét. Jó, ha minden tetted, mondatod, gondolatod az erőd megtartására irányul. Egyszerűen érdemes éberen észrevenni az energiarabló tevékenységeket, kapcsolatokat, helyzeteket és abbahagyni, lezárni, befejezni. Persze mentsd, ami menthető, de a rendelkezésedre álló energiakészletedet te szabályozod, vedd észre, ha döglött lovon ülsz. Te vagy felelős azért, hogy a tartály ne ürüljön ki és azért is, hogy minőségi tartalékokkal rendelkezz. Lelkesítő dolgokat csinálj a mindennapjaidban és lelkesíts másokat is! Megláthatod, hogy micsoda erő rejlik benned, ami megemel téged is és másokat is. És akkor majd együtt emelkedünk!

 

Tisztulj!

Az én személyes meggyőződésem szerint egy izgalmas tisztulási folyamat zajlik. Éleslátásra, transzparenciára, tiszta, becsületes működésre van szükség, ahol mindenki felismeri a saját felelősségét és kötelességét és a béke megteremtésére törekszik. Úgy kell már ez a világnak, mint egy falat kenyér, ez a változás annyi szép új dolgot tartogat nekünk! Ha ez rezonál benned is, akkor keresd a saját eszközeidet, alakíts ki új szokásokat, módszereket, amivel a te saját életedet valódibbá, igazibbá tudod tenni. Harcban, játszmákban, manipulatív működésben, rombolásban már jók vagyunk, semmire nem mentünk vele. Most itt állunk az új lehetőség kapujában, gyűrjük fel az ingujjat és hozzunk ki belőle valami kiválót!

Szelíd szeretettel javaslom, hogy tartsd tisztán a gondolataidat, légy jámbor és jószándékú, az új energiáiddal hangolódj arra a jövőképre, amire vágysz és élj már most úgy, mintha odaértünk volna. Alakíts ki egy világot, amiért lelkesedni tudsz és ezt a lelkesedést már kezdd el most! Mozgósítsd a kreatív energiáidat, ott van benned, használd! Hihetetlenül izgalmas időszakban vagyunk, előttünk van egy hatalmas lehetőség az újrakezdésre, én lelkesen és izgatottan várom, hogy mit hozunk ki belőle!

Ha úgy érzed, hogy jól jönne egy kis támogatás, számíts rám. Nagyon várom a jelentkezésedet! Kattints ide.

Ha barátodnak, ismerősödnek lenne hasznos ez a cikk, kérlek, oszd meg vele.

 

 

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2933
Összes látogatónk eddig: 367257