Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Quarantini - home office és Martini

Új fogalom jelent meg a világban (köszi, korona!): a quarantini. Otthoni munkavégzés közben elfogyasztott alkohol, pusztán feszültségoldás okán. Mémek százai vicceskednek a munka közbeni alkoholfogyasztással, matek tanító nénik okítják a mértékegységek rejtelmeiről a gyerekeket a neten borospalackból töltött borral, persze viccből. És most én is úgy fogok erkölcscsőszként (HR tanácsadóként) erről a témáról gondolkozni, hogy egyfelől jókat nevetek ezeken a poénokon, másfelől béke tölti el a lelkem, ha arra gondolok, hogy egy Asti vár a kamrában arra, hogy majd a karantén végét megünnepeljük… De most legyünk komolyak és gondoljuk végig az ártatlannak tűnő alkoholfogyasztás és a bizalom- és állásvesztés relációját. A cikk végén igyekszem tapintatosan bevinni a gyomrost, de lehet, hogy fájni fog...

De nézzük először ezt az alkoholfogyasztás körüli gondolatmenetet:

- Lehet-e inni munkavégzés közben?

- Nem. (Oké, lehet, de nem szabad.)

- Lehet-e inni munkavégzés közben, otthon?

- Nem. (lásd mint fent)

- Mit tud tenni a munkáltató azért, hogy ezt megakadályozza?

- Semmit.

- Akkor miért ne ihatnék, ha egyszer ellazít?

Na, akkor ugorjunk neki. Az, hogy nagyobb feszültséget, szorongást, stressz élsz át a mindennapokban, mint szokásosan, az teljesen normális. Hát hiszen be vagyunk zárva! Az, hogy megszületik benned az igény, hogy ezt a feszültséget oldd valahogy, az is normális. Ráadásul az alkoholfogyasztás a legegyszerűbb módja ennek. Valószínűleg kéznél van, gyorsan hat, finom, mégiscsak van egy hangulata, ha az ember megáll munkavégzés közben és átadja magát az élvezetnek. Ráadásul az alkoholfogyasztás a munkáltató részéről nehezen akadályozható meg, még nehezebben ellenőrizhető és még annál is nehezebben bizonyítható. Szóval szabad a pálya és elég egyszerű stresszoldó módszer is… miért ne?

Hát akkor most gondoljuk ezt végig, és vegyük komolyan magunkat:

  • A Munka Törvénykönyve szerint a munkádat munkára képes állapotban kell végezned, az alkoholos befolyásoltság erre erősen hatással van. A home office csak a munkavégzésed helyében történt változás, a szabályok ugyanúgy vonatkoznak az otthoni munkavégzésre, mint az irodaira. Attól, hogy nincs feletted a kollégák és főként a vezetőd óvó tekintete, még nem ihatsz munkaidőben. Ahogy a Tescoban sem lopsz, csak azért, mert nem néz oda a biztonsági őr.
  • Az alkoholfogyasztásra rászokni olyan könnyen megy, mint elégedettséget érezni a főnököd fizetése felett. Ebben a karanténos időszakban kialakuló rossz szokásaidtól vagy nagyon fogsz szenvedni, ha túl vagyunk ezen; vagy – ha jó döntéseket hozol – nem csak most épít és támogat az új szokásod, hanem a jövőben is. Tudatosítsd, hogy karanténban inni valószínűleg nem más, mint pótcselekvés. Olyan, mint a nasizás, a csacsogás, az erkélyen zenélés. Valami hiányzik, pótoljuk. Csak ez utóbbiak a munkáltatódat kevésbé érdeklik.
  • Az alkoholfogyasztók 99,9%-a abban a hiedelemben él, hogy nem látszik meg rajta, hogy ivott. Ha láttál/ismersz alkoholistát, ismered azt a hárítást, amelyben szent meggyőződésük, hogy nem látszik rajtuk, hogy ittak. Nagyon valószínű, hogy te is ezt gondolod magadról, vagy azt, hogy „hát legfeljebb jópofább vagyok a szokottnál, ha iszom”. A többség ezt gondolja, de ez nem igaz. Jó radarokkal rendelkező vezetők, kollégák azonnal leveszik, ha úgy tárcsázol be a confcall-ba, hogy ittál. És még ha tényleg jópofább is vagy, a bizalomvesztés garantált.
  • Most következik a gyomros (remélem, nem leszek annyira drasztikus, hogy a hír hallatán be akarj kapni egy felest): állati könnyű dolgod van, mert a munkáltatódnak meg nagyon nehéz. Az a bizalmatlanság, ami eddig a home office-ban való munkavégzést övezte, éppen amiatt a kontrollvesztés érzése miatt volt, amit egy vezető átélt akkor, amikor a munkavállalói túl távol, túl szabadon voltak tőle. Ráadásul a munkavállaló tényleg vagánykodhat, hiszen a munkáltatónak nagyon szűkös és erősen szabályozott lehetőségei vannak csupán arra, hogy ellenőrizze a munkavállalóját, hogy mit művel otthon, munkaidőben. De a lényeg és ez a nehéz téma most: minden vállalatvezetés krízisben van. Minden vállalatvezetés a túlélésre játszik, optimalizál, újratervez, igyekszik legalább az orrát a víz felszíne felett tartani. Érzékeny időszak ez. Mindenkinek. Most minden munkavállaló érezheti magát fenyegetve, mert bizony könnyen előfordulhat, hogy a cége elbocsátja a válság miatt. Amikor sok emberből sokat el kell küldeni, a szakmai szempontok után (jó esetben után) az emberi tényezők befolyásolják a döntést. Azoknak a neve kerül leghamarabb a listára, akikkel volt már valami zűr, akikkel nincs 100%-os bizalom, renitensek, stb. Egyszóval: tegyél meg mindent azért, hogy semmilyen aprósággal ne veszíts most bizalmat, ne kelts bizonytalanságot, kételyt magad körül. 

Gondold végig, hogy mit tudsz tenni azért, hogy emberileg erősítsd a kapcsolatot a munkatársaiddal, vezetőiddel. Ez otthonról néha nehezebb. De a bizalmat tudatosan építeni kell. Ahol a bizalom ép, a kapcsolat erős.

Nehéz időket élünk, a vezetők is. Nem az volt a célom, hogy riogassalak a munkanélküliség rémével, de a puskaport mindig szárazon kell tartani, ezt minden Előremenekülő jól tudja. A ránk váró munkanélküliségre nagyon durva prognózisok jelennek meg, és bár ideig-óráig dughatjuk a fejünket a homokba, a legjobb jót akkor tesszük magunkkal, ha szembenézünk a realitással és felkészülünk. Az első lépés az, hogy nem vágjuk magunk alatt a fát pl. azzal, hogy az ebéd mellé töltünk egy kis pálinkát is… Vis major helyzet van, erre hivatkozva sokkal könnyebb a munkáltató dolga a munkaviszony megszüntetés terén. Szóval legyél proaktív, megbízható, amire neked van ráhatásod a dologban, azt tedd meg. 

Ha a válság nehézséget hoz az életedbe és úgy érzed, hogy segítségre lenne szükséged, jelentkezz! Akár álláskeresésben, akár a frusztráció feldolgozásában akadtál el, konzultáljunk! Ne hagyd magad mélyre menni, minél hamarabb kezded el keresni a megoldást, a lehetőségeidet, annál hamarabb simulnak el a hullámok. Ha alkoholproblémáid vannak, azonnal kérj segítséget!

Ha frissítenéd az önéletrajzodat és a motivációs leveledet, a blog keresőjébe beírva számos cikket találsz a tanácsaimmal.

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2980
Összes látogatónk eddig: 367304