Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Képalkotó diagnosztika

Az előző cikkünkben (olvasd el itt) a webtudatosságra igyekeztünk felhívni a figyelmedet, hiszen  vitathatatlanul nagy befolyása van az álláskeresésed eredményére. Annak azonban van még néhány „offline” módja, hogy a leendő munkáltatód információt szerezzen rólad. Hogy milyen eszközök állnak a rendelkezésére ahhoz, hogy teljes képet alkosson rólad? Megtudod, ha elolvasod a cikkünket.

Fontos tudnod, hogy a megismerési folyamat vagy akár a referencia-szerzés mikéntje – ahogyan a kiválasztási folyamatok is különböznek cégenként – meglehetősen változatos. Vállalati kultúránként, szakmai területenként, sőt egyes pozíciónként is változó, hogy egyes cégek „meddig mennek el” a jelöltek vizsgálódásában. Minél kisebbtől haladunk a nagyvállalat felé és az „érdektelen” pozíciótól a befolyásos felé, annál jobban mélyülnek a vizsgálódás szintjei is. Talán ennyi kíváncsiságfelkeltés elegendő is volt ahhoz, hogy érdeklődéssel akard megtudni, mi a csudáról beszélek.

Ahhoz tehát, hogy a munkáltató számára kilépj a ismeretlenségből és minél több információt megtudjanak rólad, jellemzően az alábbi csatornák használatosak ma Magyarországon.

  • Önéletrajz – erről nem kell hosszan írnom neked, egyértelmű és evidens, hogy minél több és jó minőségű (értsd: releváns) információt osztasz meg magadról az abszolút hitelesség jegyében, annál valószínűbb, hogy sikerrel jársz. (Itt jegyezném meg, hogy minél kevésbé informatív az önéletrajzod, annál inkább fognak „kutatni” utánad más csatornákon – feltéve, ha a rendelkezésre bocsátott információ kellően felkeltette irántad az érdeklődést és mondjuk hiányszakmát is képviselsz.)
  • Telefonos interjú – találsz róla cikket itt, kiváló alkalom, hogy megmutasd, hogyan fogsz munkavállalóként is telefonálni.
  • Személyes interjú – bőven esett róla szó a blogban, „talk-show”, melyben te vagy a főszereplő. Ha jól válaszolsz a feltett kérdésekre, szinte teljes képet kapnak rólad az interjúztatók.
  • Erkölcsi bizonyítvány – számos cég kéri, a munkaviszony létesítésének alapfeltétele lehet.
  • Referencia levél vagy telefonhívás – terjedőben van itthon is, légy képben, kattints ide.
  • Közösségi portálok – erről szólt az előző cikkünk.
  • Tesztek – ide soroljuk az IQ, EQ teszteket, a pszichológiai teszteket, a verbális képességet és a logikus gondolkodást mérő, a különböző szituációkban valószínűsíthető viselkedést mérő, valamint az alkalmassági teszteket is. Itt érdemes megemlíteni a nyelvi felmérést is. (Olvass róla itt.)
  • Szituatív játék – általában az állásinterjú részeként a szakmai képességek ellenőrzésére szakmai szerepbe helyeznek, hogy élesben is láthatóvá válj, mint szakember.
  • Assessment Center – olyan esemény, ahol egy teljes munkanapodat (egy teljes munkanapon át) szimulálva figyelik meg értékelők a teljesítményedet. Remek móka, hamarosan írok róla.
  • Fizikai teljesítmény-teszt: fizikai munkakörökben vagy olyan pozícióknál használják, ahol a fizikai teljesítményed szintje fontos információ a munkáltató számára.
  • Egészségügyi alkalmassági vizsga: pszichológiai és fizikai épséget, alkalmasságot vizsgálnak, hiszen bizonyos egészségügyi feltételeknek teljesülnie kell a munkavégzéshez.
  • Grafológiai vizsgálat: egyes területeken elterjedőben van, lehet nagyon szeretni és lehet nagyon nem. Mindenesetre, ha a munkáltató kézzel írott pályázati anyagot kér tőled, azt nem véletlenül teszi. És ha ellenérzéseid vannak, a kérést akkor sem tagadhatod meg – legfeljebb nem pályázol, vagy pályázol, de feleslegesen.
  • Drogteszt – itthon nem elterjedt „ellenőrzési pont”, de ha kérik, bele kell egyezned. Ha nem, kár volt az egész kiválasztási folyamatért (ráadásul biztos, hogy ez a legvégén van, figyelj erre, ha netán érintett vagy.) Ha hivatásos katona szeretnél lenni például, biztos, hogy számítanod kell erre a vizsgálatra.
  • Hazugságvizsgáló – kifejezetten bizalmi munkaköröknél használatos, de nem elterjedt vizsgálódási forma.
  • Magánnyomozó – szintén olyan munkaköröknél érdemes számítani rá, ahol kiemelten fontos, hogy a pozíció bizalmi jellegénél fogva a jelölt magánéleti vonatkozásban is „tiszta legyen”. (Bizonyos munkakörök, intézmények esetében különböző típusú komplex átvilágításra (környezettanulmányra) is számítani kell.)
  • Horoszkóp, asztrológia – szándékosan hagytam utoljára. Én magam még sosem hallottam olyan konkrét vállalatról, amely alkalmazná, mint kiválasztási eszközt és jelölttel sem találkoztam, akit a horoszkópja alapján választottak ki vagy utasítottak el. Főként kisebb cégnél vagy kisvállalkozásnál számíthatsz rá, hogy előfordulhat és véleményem szerint jobb, ha előre tudod, hogy kívánsz-e olyan cégnél dolgozni, ahol nem kompetencia alapon zajlik a kiválasztás. A horoszkópodat van, aki tudományosan megalapozott kiválasztási szempontnak tartja és van, aki ezoterikus "úri huncutságnak".

A fent említett „vizsgálódási eszközöket” csak és kizárólag a beleegyezéseddel használhatják a kiválasztás során, minden esetben szükséges a részedről egy beleegyező nyilatkozat aláírása.

Kérlek, oszd meg velünk, ha volt olyan vizsgálatban részed a kiválasztási folyamatban, amelyet mi esetleg kihagytunk a felsorolásból!

 

 

 

 

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2981
Összes látogatónk eddig: 367305